Spor bahisi oynayan bireylerin bahis oynama güdülerinin belirlenmesi
Study on addiction and effects on human psychology of sport betting games
- Tez No: 474757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada spor bahisi oynayan bireylerin bahis oynama güdülerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmaya, sporda bahis oynayan Afyonkarahisar İli Sandıklı İlçesi, Yunus Emre Mahallesinde ikamet eden, tesadüfi olarak seçilmiş gelir seviyesi alt ve orta gelir seviyesinden oluşan 500 oyuncu dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan deneklerin % 91.2 erkekler oluştururken (n=371), %8,8 bayanlar oluşturmuştur. (n=36). Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Bahis Güdüleme Ölçeği”(Chantal, Vallerand and Vallieres, 1994) ve demografik verilerden oluşan anket kullanılmıştır. Sonuç olarak bu araştırmada, dışa dönük dışa açık spor bahisi oynayan bireylerin bahis oynayamaya daha eğilimli olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıları spor bahis oyunlarına iten başlıca güdüsel etmenler eğlence, merak, para kazanma ve bağımlılık bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the betting motives of the individuals who play sports games. Afyonkarahisar Ilisu Sandıklı District, which plays a sporadic bet, has included 500 players consisting of randomly selected income level lower and middle income residing in the Yunus Emre Mahallesi. 91.2% of the participants were male (n = 371) and 8.8% were female. (N = 36). As a means of collecting data in the survey,“Bet Induction Scale”(Chantal, Vallerand and Vallieres, 1994) and demographic data were used. As a result, in this study, it was determined that individuals playing outwardly open outdoor sports bet were more prone to betting. The main motivational factors that motivated participants to play sports games were entertainment, curiosity, monetization and addiction.