Transplantasyon hastalarında immünosupresif tedaviye uyumun değerlendirilmesi
The assessment of immunosuppressive therapy adherence in transplantation patients
  1. Tez No: 474756
  2. Yazar: AYŞE GÜL ATAY DOYĞACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, böbrek, karaciğer ve kalp transplantasyonu uygulanan hastaların immünosupresif tedaviye uyumunun değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde karaciğer, böbrek ve kalp transplantasyonu yapılan ve Genel Cerrahi, Nefroloji ve Kalp Damar Cerrahi Polikliniklerinde sağlık kontrollerine gelen 60 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, transplantasyon hastaları ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Araştırmada hastaların kullandıkları immünosüpresif ilaçlar adı, dozu, alma saati ve sıklığı yönünden hastanenin sistemindeki bilgilerle karşılaştırılarak immünosupresif tedavi planına uyumu belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Spearman korelasyon katsayısı, Ki Kare ve Fisher Exact testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların %46,7'sine böbrek transplantasyonu, %36,7'sine karaciğer transplantasyonu, %13,3'üne kalp transplantasyonu ve %3,3'üne eş zamanlı böbrek ve karaciğer transplantasyonu yapılmıştır. Hastaların tamamının immünosupresif tedavi aldığı, immünosupresif tedavi planına uyum oranının %86,7 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performedas a descriptive study to determinate adherence of immunosuppressive therapy in patients undergoing renal, liver and heart transplantation. The study sample consisted 60 patients who underwent renal, liver and heart transplantation and follow-up visits at Başkent University Ankara Hospital,General Surgery,Nephrology and Cardiovascular Surgery Outpatient Clinics.A questionnaire developed by the researcher was used for data collection.The data of the study were collected by face-to-face interviews with transplantation patients.The immunosuppressive drugs used by the patients in the study were compared by the name,dose,prescription time and frequency in the hospital records, and the adherence of the immunosuppressive treatment plan was determined.Descriptive statistics,Spearman correlation coefficient,Chi square and Fisher Exact tests were used to evaluate data.In the study, renal transplantation was performed in 46.7%,liver transplantation in 36.7%,heart transplantation in 13.3% and simultaneous renal-liver transplantation in 3.3% of the patients.The study showed that all patients received immunosuppressive therapy and therapy adherence rate was 86.7%.In the study,a significant positive correlation was found between the total number of immunosuppressive drugs and the number of drugs used in line with the treatment plan(p