Hastanelerdeki kurum kültürünün hemşirelerin etik ve kurumsal adalet davranışları üzerine etkisi
The effects of organizational justi̇ce perception and ethical behavior of nurses corporate culture in hospitals
- Tez No: 474759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı hastanelerde çalışan hemşirelerin kurumsal kültür, kurumsal adalet algısı ve etik davranış durumlarını belirlemektir. Çalışma Ankara ili Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan kamu ve özel hastanede çalışan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir ve örneklemi 153 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanması amacıyla, çalışmada Sosyodemografik soru formu, Kurumsal Adalet Algısı Ölçeği, Kurum Kültürü Ölçeği ve Etik Davranışlar Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, frekans-yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma analizi, bağımsız gruplarda t testi, Anova analizi, Mann-Whitney U testi, Pearson Korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, özel hastanede çalışan hemşirelerin kamu hastanelerinde çalışan hemşirelere göre kurum kültür algıları, kurumsal kültür algıları ve etik davranışlar algısı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Hemşirelerin alınan kararlarla ilgili açıklama yapma, çalışanlara açık ve yeterli olarak anlatılmasıyla ilişkili bilgisel adalet boyutunda adaletsizlik algıladıkları belirlenmiştir. Kurum kültürü açısından, kurumlarda çalışanların rol ve görevlerinin tanımlandığı rol kültürü yüksek bulunmuştur. Ayrıca etik davranışlar algısı açısından ise, kurumdaki ilişkilerin açık, içten, doğru, yalan sözlerden vb. gibi davranışlardan kaçınıldığı ile ilgili dürüstlük faktörü yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the corporate culture and organizational justice perception, ethical behavior situations of the nurses who work in public and private hospitals. This study is conducted on the nurses who work in public and private hospitals that are within Ankara Metropolitan Municipality borders. The sample of the study is selected by stratified sampling method and 153 nurses constituted the sample. For the purpose of collecting datas; Socio-demographic questionnaire form, Organizational Justice Perception Scale, Ethical Behavıors Scale and Corporate Culture Scale used in this study. Obtained datas are analysed by using frequency percentage, arithmetic average and standart deviation analysis, independent sample t-test, Anova analysis, Mann-Whitney U test, Pearson Correlation analysis and Regression anaysis. According to the research results; it is found that the levels of corporate culture, organizational justice perception and ethical behaviors situations of the nurses who work in private hospitals is higher than the nurses who work in public. It is determined that, making a statement, with respect to the decisions of nurses explaning to the employees perceived injustice associated with informational justice in a very clear and enough in size. In terms of corporate culture, the role culture defined by roles and duties of employees in institutions were found to be high. In addition to that according to the perception of ethics behaviors the relationships are open institutions, such as the right of lying behavior is avoided with honesty factor was found to be high.