Minimum reinforcement for beams under combined torsion and shear
Betonarme kirişlerde minimum kesme ve burulma donatısı
  1. Tez No: 47478
  2. Yazar: ERDEM TAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV BETONARME KİRİŞLERDE MİNİMUM KESME VE BURULMA DONATISI Erdem Tavas M.S. Thesis, 1995 Thesis Supervisor: Doç. Dr. Turan özturan Hemen hemen tüm betonarme yapılar burulmaya maaruzdur ve burulma genelde eğilme ve kesme ile birlikte bulunur. Burulma çatlamasından sonra, mümkün olan sistemlerde yük yeniden dağdır. Bu tür sistemlerde çatlama burulma momenti kadar yük taşınacağı kabul edilip, minimum kesme donatısı koymak yeterli olacaktır. TS-500' de minimum donatının kesme ve burulma donatısı arasında doğrusal değişeceği varsayılmıştır. ACI-3 18-89 kesme için kullanılan minimum donatının birleşik kesme ve burulma için de uygulanmasını uygun görmüştür. Bu yüzden de burulma momentinin kesmeye oranının yüksek olduğu durumlarda TS-500 çok daha yüksek minimum donatı oram vermektedir. Aradaki ilişkiyi incelemek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Yapı Laboratuarı' nda, ikisinin arasında sonuç vermesi önerilen bir tasan da dahil olmak üzere altı kiriş tasarlanmış ve test edilmiştir. Sonuçların değerlendirilmesi amacıyla bazı süneklik ve dayanım kriterleri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill MINIMUM REINFORCEMENT FOR BEAMS UNDER COMBINED TORSION AND SHEAR Erdem Tavas M.S. Thesis, 1995 Thesis Supervisor: Doç. Dr. Turan özturan Torsion exists in almost every structural system and it is usually present combined with flexure and in most cases with flexure and shear. After the torsional cracking redistribution occurs in structural systems if possible. For this case torsion can be assumed to be equal to cracking torque and providing minimum torsional reinforcement is adequate. In TS-500, minimum reinforcement for torsion and shear is derived using linear relationship between minimum reinforcement necessary for shear and pure torsion. ACI-3 18-89 suggests the same minimum reinforcement for shear and also for combined torsion and shear. Therefore, for higher torque to shear ratios, TS-500 gives much higher reinforcement ratios than ACI. To make a comparison between them, six beams were designed and tested in Boğaziçi University Structures Laboratory including a proposed design giving minimum reinforcement ratios in between them. In the discussion of the results some reserve strength and ductility criteria were also introduced.