General behavior of concentrically and eccentrically braced frames under vibrating lateral loads
Eksentrik ve konsentrik çaprazlanmış çerçeve sistemlerinin titreşimli yanal yükler altındaki genel davranışı
  1. Tez No: 47479
  2. Yazar: TUĞYAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KISA ÖZET Eksantrik ve konsantrik K çaprazlar kullanılarak çaprazlanmış çelik çerçeveler yanal kuvvetler altında incelenmiştir. Biri konsantrik K çaprazlarla diğeri eksentrik K çaprazlarla çaprazlanmış iki bina araştırmanın konusudur. Bu tip çerçeveler üzerinde yapılmış deneyler, ve analitik modelleme metodları hakkıda araştırma yapılıp bilgiler derlenmiştir. İki adet 2 katlı 2x2 açıklıktı biri K eksentrik diğeri K konsentrik çaprazlarla çaprazlanmış örnek binalar yanal vibrasyonlu yükler altında analiz edilmiştir. Analizler iki bina içinde SAP90 (Lineer) ve ANSYS (Nonlineer) programlarıyla yapılmıştır. Sonuçlar zaman-tanım alanında grafikler yoluyla incelenmiştir. Bulgular test sonuçlarıyla ve teorik beklentilerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca analiz sonuçlarıyla iki sistemin birbiriyle karşılaştırılması mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eccentrically and concentrically braced steel frames are analyzed under vibrating lateral loads. The two buildings with concentric and eccentric K bracings are the research subject. Data about the tests performed on these types of buildings, and the analytical modeling methods of concentrically and eccentrically braced frames are collected. Two 2 story 2 by 2 bay steel buildings one having concentric K braces and other having eccentric K braces are modeled and analyzed under vibrating lateral loads. The analyses are performed for both sample structure with SAP90 (Linear - Elastic) and ANSYS (Nonlinear) computer programs. The results are observed through time-history graphs. Findings are compared to the test results conducted and theoretical expectations. A compare of the both system is done through the analysis results. IV