A comparison of batching decisions in flexible manufacturing systems
Esnek üretim sistemlerindeki partileme kararlarının karşılaştırılması
- Tez No: 47477
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Üretim alanlarının birbiriyle çelişen iki ana hedefi vardır: esneklik ve verimlilik. Üretimde esnekliği koruyarak verimliliği arttırmak, her zaman ulaşılmak istenen bir hedef olmuştur. Esnek üretim sisternlerinin ortaya çıkışı da, bu yöndeki gelişmelerin bir sonucudur. Esnek üretim sistemleri, yoğunluklu olarak bilgisayar tarafindan yönlendirilen ve otomatik taşıma sistemleri ile birbirine bağlı bulunan bir dizi esnek makina ve gereçler olarak tanımlanmakta dır. Bu çalışmanın amacı, esnek üretim sistemlerindeki partileme kararlarım ve bu partileme kararlarının rotalama kararlan göz önüne ahndığmda ne şekilde değiştiklerini incelemektir. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, parça tipleri, makinalardaki iş yükünü dengelemek amacıyla partilere ayrılmaktadır, ikinci aşama, üretim süresini en aza indirmek amacıyla yapılan rotalamadan oluşmaktadır. Son aşama ise, iki ayrı yakkşımm ele alındığı çizelgelemedir: partileme kararlarının sonucuna dayanarak yapılan çizelgeleme ve rotalama kararlarının sonucuna dayanarak yapılan çizelgeleme. Bu iki yaklaşım, üç sayısal problem üzerinde, değişik çizelgeleme politikaları denenerek ve birtakım performans ölçütierinin yardımıyla karşıkşünlmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Production facilities have two conflicting objectives: flexibility and productivity. Increasing job shop productivity while maintaining production flexibility has been a desired goal of industries. Emergence of flexible manufacturing systems is a development in this direction. Flexible manufacturing system is characterized as a set of flexible machines and tools connected by a material handling system and controlled by both computers and human operators. The main aim in this study is to examine the batching decisions and the impact of additional routing considerations on these batching decisions in flexible manufacturing systems. The study is composed of three stages, hi the first stage, the part types are partitioned into different batches where the main objective is to balance the workloads of the machines. The second stage consists of a routing problem where the objective is to minimize the makespan. The last stage is scheduling where two approaches are considered: scheduling based on the batching decisions and scheduling based on the results obtained by solving the additional routing problem to improve the batching decisions if possible. These two approaches are compared through some performance measures using different scheduling policies tested on three numerical examples.