Rose bengal ile gerçekleştirilen fotodinamik terapide kullanılan ışığın dalga boyu ve süresinin s. mutans'daki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaulation of the effect of duration and wavelength of the light source on s. mutans in photodynamic therapy with rose bengal
  1. Tez No: 474789
  2. Yazar: GİZEM İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; çürüğe yol açan temel bakteri olarak bilinen Streptecoccus mutans'a; fotodinamik terapi uygulamasını Rose Bengal ile birlikte biri yüksek dalga boyuna sahip bir lazer ışık kaynağı olan DIAGNOdent, diğeri ise düşük dalga boyuna sahip bir Light Emitting Diode cihazı olan Futura 2400 olmak üzere iki farklı dalga boyundaki ışık kaynağı ile ve farklı sürelerde gerçekleştirerek hangi tedavi metodunun daha başarılı olduğunu tespit etmektir. Bu amaçla 8-12 yaş arası, 42 kız, 38 erkek olmak üzere toplam 80 gönüllü çocuktan tükürük örnekleri alınarak, örneklerin TYCSB besiyerlerine ekimi yapılmış ve Streptococcus mutans kolonileri üretilmiştir. Üreme gerçekleşen her örnek 8 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna uygulama yapılmamış; diğer 7 gruba sırasıyla; sadece Rose Bengal, Rose Bengal ile 1,2 ve 3 dakika DIAGNOdent, Rose Bengal ile 1,2 ve 3 dakika Futura 2400 uygulamaları yapılmıştır. Uygulama sonunda örneklerin tekrar besiyerine ekimi yapılarak üreyen bakteri kolonilerinin sayımı yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı ile gerçekleştirilmiş, değişkenlerin normal dağılımı için Shapiro Wilk's' den ve gruplar arasındaki farklılıklar için Kruskal Wallis-H Testi'nden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre tüm gruplarda uygulanan fotodinamik terapi yöntemlerinin Streptococcus mutans üzerinde etkili olduğu, en yüksek başarının Rose Bengal ile 3 dakika DIAGNOdent uygulanan grupta, en düşük başarının Rose Bengal ile 1 dakika Futura 2400 uygulanan grupta gözlendiği belirlenmiştir. Tek başına Rose Bengal uygulamasının fotodinamik terapi uygulanan gruplara kıyasla düşük başarı göstermekle birlikte, kontrol grubu ile kıyaslandığında etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the efficacy of two different cure methods, one using commercial light source called DIAGNODENT and one using a source called Futura 2400, in photodynamic therapy. The therapy considered in this work involves the application of Rose Bengal on a basic bacteria known as Streptococcus mutants which is known to lead to cavity. Saliva samples were collected from 42 girls and 38 boys, totaling 80 volunteering children between ages 8-12. The samples were cultivated in TYCSB nutrient substance, and Streptococcus mutans colonies were produced. All samples for which reproduction occured were divided into 8 groups. Rose Bengal application was performed for the control group. The remaining 7 groups were: rose Bengal only, rose Bengal with 1,2 and 3 minutes of irradiation DIAGNOdent, rose Bengal with 1,2 and 3 minutes of irradiation with FUTURA 2400. At the end of the procedure, the samples were re-cultivated in the nutrient substance and the reproduced bacteria colonies were counted. Data analysis was performed with the packaged software SPSS. Shapiro Wilk's test was utilized for the normal distributed variables and kruskal Wallis-H test was utilized for the differences between the groups. Results from the analysis indicates that the photodynamic therapy methods applied to all groups has considerable impact on Streptococcus mutans. The most successful method was found to be rose Bengal application with 3 minutes of irradiation with DIAGNOdent, whereas the least successful results were found on the group with rose Bengal application with 1 minute of irradiation with FUTURA 2400. Only applying rose Bengal in photodynamic therapy has lower success when compared to other methods; however, it was found to be more effective compared to the control group.