Soğuk su immersiyonunun kas hasarına etkisi
Effect of cold water immersion on muscle damage
- Tez No: 474788
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma yüksek yoğunlukta yapılan antrenmanlardan sonra soğuk su immersiyonunun toparlanma üzerine etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışma, çalışma başlangıç tarihinden önceki hafta boyunca antrenman yapmamış olan 10 deney (23,1±2,75 yıl, 175,20±5,05 cm, 21,17 ± 1,10 cm2/kg ) ve 10 kontrol grubu (22,4 ± 3,94 yıl, 174,5 ± 6,62 cm, 21,96 ± 3,05 cm2/kg ) olmak üzere toplam 20 erkek futsal oyuncusundan oluşmuştur. Sporculardan kas hasarı egzersiz protokolünden önce (EÖ) dinlenik şartlarda Kreatin kinaz (CK), Laktat Dehidrogenaz (LDH) ve Aspartat Aminotarnsferaz (AST) kan örnekleri alınmıştır. Daha sonra sporcular kas hasarı egzersizi protokolüne tabi tutulmuştur. Kas hasarı egzersiz protokolü uygulandıktan hemen sonra deney grubuna 10 dakika boyunca 150C'de soğuk su immersiyonu uygulanmıştır. Soğuk su immersiyonunun ardından 2 saat (2s) ve 24 saat (24s) sonra deney grubundan CK, LDH ve AST kan numuneleri tekrar alınmıştır. Kontrol grubunda olan sporcular ise soğuk su immersiyonu hariç bütün ölçümlere aynı şekilde katılmışlardır. AST ve LDH değişkeni için kontrol grubu ve deney grubunun ölçüm değerleri arasında (AST p0,05). Sonuç olarak kas hasarı belirteçleri olan AST, LDH ve CK parametrelerinin soğuk su immersiyonu uygulanan grupta soğuk su immersiyonu uygulanmayan gruba göre daha düşük olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar soğuk su immersiyonu uygulanan sporcuların toparlanma sürelerinin daha kısa olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was done in order to research effect of cold water immersion on recovery after exercises done in high intensity. The study was consisted of twenty male futsal player, including ten expremential (23,1 ± 2,75 yıl, 175,20 ± 5,05 cm, 21,17 ± 1,10 cm2/kg), who did not do exercise during the week before starting date of the study, and ten control (22,4 ± 3,94 yıl, 174,5 ± 6,62 cm, 21,96 ± 3,05 cm2/kg). Ciraetine kinates (CK), lactate dehydrogenase (LDH) and aspartate aminotransferase (AST) blood examples were taken from the athlete in rested conditions before protocol of muscle damage exercise (BE). Then, athlete were exposed to protocol of muscle damage exercise. Cold water immersion was applied to experimental group at 15°C during ten minutes after application of protocol of muscle damage exercise. After cold water immersion, 2 hours (2h) and 24 hours (24h) later, CK, LDH and AST blood examples were taken from experimental group again. athlete in control group took place in all measurement, except for cold water immersion, in the same way. While, for AST and LDH variants, significant differences between measurement values of control group and experimental group were determined (AST p0,05). Consequently, it has been seen that in the group which cold water immersion was applied, AST, CK and LDH parameters, which are determinants of muscle damage, has been lower than those of the group which cold water immersion was not applied. These results has shown that recovery times of athlete, who cold water immersion was applied, have been shorter.