Comparison of different design procedures used in reinforced slope design
Donatılı şev tasarımlarında kullanılan farklı tasarım yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 47483
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
DONATILI ŞEV TASARIMLARINDA KULLANILAN FARKLI TASARIM YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, Amerikan Karayolları İdaresi tarafından sunulan ve Tensar şirketi tarafından geliştirilen geosentetiklerle donatılandırılmış şevlerin tasarım metodları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Donatılı şev tasannu gerçekleştirebilen bir bilgisayar programının geçerliliği kontrol edilmiş ve programın çıktılarıyla bu iki metodun sonuçları arasındaki ilişkileri araştıran bir çalışma yapılmıştır. Bilgisayar programı ile Tensar diyagram metodu arasındaki uyumluluğun belirlenmesinden sonra program yardımıyla benzer bir diyagram geliştirilmiştir. Tensar diyagramlarının aksine bu diyagram uzayabilen donanlar için geçerlidir ve bir donatılı şev tasarımına temel veri teşkil eden kuvvet katsayılarını, farklı şev ve içsel sürtünme açı değerlerinin kombinasyonları için verir.
Özet (Çeviri)
IV COMPARISON OF DIFFERENT DESIGN PROCEDURES USED IN REINFORCED SLOPE DESIGN ABSTRACT In this study, the design methods of a geosynthetic reinforced embankment proposed by the Federal Highway Administration and developed by the Tensar company are compared with each other. The validity of a computer program, which performs reinforced embankment design, is checked and a study for the search of the relationships between the outputs of the computer program and the results of these methods is conducted. After determining the compatibility of the outputs between the computer program and the Tensar chart method, a similar chart is developed by using the program. In contrary to Tensar charts, this one is valid for extensible reinforcements and gives the force coefficient values for combination of various slope and internal friction angles, which are the base data of a reinforced slope design.