Development of a frame relay communication interface
Bir çerçeve iletimi iletişim arayüzü geliştirilmesi
  1. Tez No: 47482
  2. Yazar: OĞUZ SİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Çerçeve iletimi teknolojisi bağlantı yönelimli bir anahtarlama tekniğidir ve coğrafi olarak uzak yerel alan ağlarının arabağlantısı için amaçlanmıştır. Çerçeve iletimi iletişimi ISDN paket iletiminin performansını artırmak için önerilmiştir ancak daha sonra tek basma hesaplı bir iletişim tekniği olarak kullanılabileceği anlaşılmışın-. Bu MS tezinde yapılan iş Bilgisayar Ağlan Araştırma Laboratuvarı bünyesinde bir çerçeve iletimi anahtarı, çerçeve iletimi uçbirimleri, ve çerçeve iletimi yolatayıcıları içeren bir yüksek hızlı ağ test ortamı oluşturulmasına yönelik ortak bir çalışmanın bir parçasıdır. Test ortamı için çerçeve iletimi hat hızı 2048 Kbps olarak seçilmiştir. IBM uyumlu PCler ucuz maliyetleri ve nispeten kolay arayüz geliştirme sorunları yüzünden çerçeve iletimi uçbirimleri ve yolatayıcıları olarak seçilmiştir. Bir Motorola VME bus temelli çok işlemcili bilgisayar sistemi çerçeve iletimi anahtannm ana birimi olarak seçilmiştir. ISA veri taşıtı için çerçeve iletimi arayüzünün ve çerçeve iletimi anahtar arayüzünün geliştirilmesi bu MS tezinin konusudur. Her iki arayüz de bir çok ortak işlevlere, alt sistemlere, ve birimlere sahiptir. ISA veri taşıtı için çerçeve iletimi arayüzü tam olarak tasarlanmış, bir kart olarak gerçeklenmiş, ve çalışması test edilmiştir. Çerçeve iletimi anahtar arayüzü ISA veritaşıtı için çerçeve iletimi arayüzünün geliştirilmesi sırasında kazanılan tecrübelerle tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Frame relay is a connection oriented packet switching technique and it is intended for the interconnection of geographically separated local area networks. Frame relay communication was proposed to improve the performance of ISDN packet transmission, but later it was found out that it alone could be used as a cost effective communication technique. The work done in this MS thesis is part of a joint effort to develop a high speed network test bed that involves a frame relay switch, frame relay terminals and frame relay routers in the Computer Networks Research Laboratory. The frame relay line speed in the test bed has been selected as 2048 Kbps. IBM compatible personal computer's (PC's) with ISA bus were selected as frame relay terminals and routers, since they have low cost and it is relatively easier to solve their interfacing problems. A Motorola VME bus based multiprocessor computer system was selected as the main component of the frame relay switch. The development of the frame relay ISA bus interface and the development of frame relay switch interface are the subjects of this MS thesis. Both interfaces have many common functions, subsystems and components. The frame relay PC ISA bus interface has been fully designed, realized as a board and tested for operation. The frame relay switch interface has been designed based on the experiences accumulated while developing the frame relay PC ISA bus interface.