VLSI design and implementation of morphological filters
Morfolojik süzgeçlerin çok büyük çapta tümdevre mimari tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 47484
  2. Yazar: SEZER GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNA BALKIR, PROF.DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu tezde, morfolojik süzgeçleme uygulamaları için katlamalı boruhatlı işlemci mimarileri önerilmiş ve gerçeklenmiştir. Bu mimariler, VLSI gerçeklemelerinde donanım karmaşıklığını azaltacağından verimlidir. Önerilen mimarilerle, birçok mor folojik süzgeç ve dönüşümler gerçeklenebilir. Belli başlı morfolojik dönüşümler ve bu dönüşümlerin lineer kombinasyonlarıyla bir kütüphane oluşturulmuştur. Bu kütüphane kullanılarak, birçok uygulama alanı için morfolojik süzgeçler gerçeklemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, folded nonlinear pipelined architectures for morphological filter ing applications are proposed and implemented. These architectures provide efficient VLSI implementation due to their reduced hardware complexity. Hence, various mor phological filters and operators can be configured using different combinations of the proposed architectures. A library of basic morphological operators and the linear com binations of these operators is generated. By using the components of this library, most of the morphological filters can be implemented for many different purposes and applications.