Fluorid yüklü karbon nanotüplerin polimetilmetakrilat ile kaplanması sonrasında kontrollü fluorid salımının değerlendirilmesi
Evaluation of slow fluoride release from fluoride loaded carbon nanotubes that are coated with polymethylmetacrilate
  1. Tez No: 474840
  2. Yazar: SELEN ESİN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ HALUK BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Koruyucu diş hekimliği uygulamaları, günümüzde toplumsal ağız ve diş sağlığının sağlanması ve idamesi için büyük önem taşımaktadır. Koruyucu diş hekimliği uygulamalarının en etkili yöntemlerinden biri olan fluorid uygulamaları, gelişen ve değişen teknolojik gelişmelerle beraber daha da etkili hale gelmektedir. Nanoteknolojinin gelişimi teknoloji ve bilimin her alanında olduğu gibi, sağlık alanında da önemli gelişmeler kaydedilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, nanoteknolojiden faydalanılarak daha etkili bir fluorid uygulama yönteminin geliştirilmesinin sağlanmasıdır. Bu amaçla fluorid yüklemesi yapılan karbon nanotüplerin yapay tükürük ortamında yavaş fluorid salım potansiyeli ile, karbon nanotüplerin polimetilmetakrilat ile kaplandıktan sonraki yavaş fluorid salım potansiyeli değerlendirilmiştir. Buna göre polimetilmetakrilat ile kaplanmış olmayan karbon nanotüplerden, hızlı fluorid salımı olduğu; kaplanmış örneklerden ise fluorid salımı gerçekleşmediği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili yapılacak daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Preventive dentistry applications have a great importance today for providing and maintaining oral and dental health. Fluoride applicatiions that are one of the most efficient methods of preventive dentistry applications; are becoming more effective with the changes and improvements in technological fields. The developments in nanotechnology, as for every field of science and technology, also provides great improvements in medical sciences. The aim of this research was to evaluate the slow fluoride release potential of both fluoride loaded carbon nanotubes and fluoride loaded carbon nanotubes that are coated with polymethylmetacrilate. According to our results, only a fast release from the uncoated fluoride loaded carbon nanotubes could be achived. There were no release from the coated samples. It could be concluded that, further research should be performed about this subject.