Development of diffusion bonded materials for electronics cooling applications
Elektronik soğutma sistemleri için difüzyonla bağlama yöntemiyle malzeme üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 474851
- Danışmanlar: PROF. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Elektronik sistemlerdeki bozulmaların pek çoğu sistem parçalarının aşırı ısı akışı nedeniyle çalışmayı durdurmasından kaynaklanmaktadır. Üretilen sistemlerin karmşıklığının artması konusundaki önlenemeyen talep, daha kompleks soğutma sistemlerinin ve sistem parçaları için üretim metodlarının geliştirilmesi gereğini doğurmuştur. Bu çalışma kapsamında elektronik soğutma sistemlerinde kullanılmak üzere alüminyum 6063 alaşımının difüzyonla bağlanması incelenmiştir. Difüzyonla bağlama sırasında kullanılan her değişkenin birleşim noktasının özellikleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. İdeal değişkenleri belirlemek adına her birinin etkisi incelenmiş ve numuneler 13 MPa basınç altında 520oC sıcaklıkta 3 saat süreyle tutulup daha sonra havada soğutulduğunda en yüksek bağ kuvvetinin elde edildiği gözlenmiştir. Başarılı bir bağlanmadan söz edebilmek için, ana maddenin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin korunması da en az yüksek bağ kuvvetleri elde etmek kadar önem arzetmektedir. Difüzyonla bağlanma sırasında oluşan bozunmaları başlangıç malzemesinin kompozisyonunu değiştirmeden en aza indirgemek adına arayüzeye gümüş, nikel veya altın katmanlar eklenmiştir. Arakatman uygulanarak hazırlanan numuneler bağ oluşumu açısından başarılı olmamıştır. Alaşım elementlerinin ana malzeme ve bağ kuvvetine etkisini incelemek amacıyla başlangıç alaşımına değişen miktarlarda bakır ve kalay eklenmiş ve etkileri gözlemlenmiştir. Bakır ile alaşımlanan nemunelerin bağ kuvvetinde herhangi bir artış olmamasına rağmen bağlanma sırasında yaşanan mekanik zayıflamanın engellendiği gözlemlenmiştir. Kalay eklenen numunelerde ise ana malzemede mekanik olarak hafif bir bozunma ile birlikte bağ kuvvetinde önemli artışlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Failure of most of the electronic systems are originating from deterioration of the components due to excessive heat flux generation. The unstoppable demand for more complex and miniaturized electronic systems makes the development of more suitable and feasible production methods for their cooling systems and components compulsory. In the scope of this study diffusion bonding behavior of the aluminum (Al) 6063 alloy was investigated to make this bonding method and alloy system available for the electronic cooling systems. In diffusion bonding every parameter has an important effect on the properties of the resulting joints. These effects were investigated in this study to determine the optimum bonding parameters in terms of the resulting mechanical properties of the joints. Consequently, maximum bond shear strength was achieved under 13 MPa pressure at 520C for three hours when the bonded samples were cooled in air. Preserving the physical and chemical properties of the base metal is essential along with obtaining high bond strengths for the formation of a solid joint. To minimize the degradation in the properties of the alloy without altering the composition, silver, nickel and gold interlayers were applied to the bond interface. However, interlayer addition was proven to be unsuccessful in terms of bond formation. Rather than using an interlayer, addition of copper (Cu) and tin (Sn) as alloying elements to the Al 6063 was also studied to examine their effect on the properties of both the base metal and diffusion bonded joints. Cu alloying was found to be preventing the loss in the mechanical properties of the base metal without causing any increase in the bond strength. On the other hand, enhancement of joint formation was observed in the Sn containing alloys along with a slight decrease in the strength of the base metal.