Effect of vestibular system on search and fall behaviour of human postural sway
İnsan dik postür salınımında yoklama ve düşme davranışına vestibüler sistemin etkisi
- Tez No: 474852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ayakta dik duruş, kişinin günlük yaşantısında ellerini kullanması, hareket etmesi ve iletişim kurması vb. sebeplerden dolayı vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Bu motivasyonlar bir bebeğin bu karmaşık motor görevi muhtemelen daha hızlı çözmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir insanın ayakta dik duruşunu temel olarak 4 duyusu sayesinde sağladığı düşünülmektedir: vestibüler, derin duyu, görme ve beden (dokunma) duyusu. Klasik bakışla, insan dik duruş kontrol mekanizması çok girdili hemen-hemen tek çıktılı (CoPx) bir kontrol sistemi olarak ele alınır. Bunun yanında, sadece duyusal girdileri olan klasik bir mekanik kontrol sistemi değil, aynı zamanda çevresini keşfetmek için algılayıcı bilgi elde etmek için aktif olarak hareket eden bir sistemdir. Bu tezde, sağlıklı (kontrol) denekler tarafından gerçekleştirilen düşük frekanslı bu aktif hareketler yoklama (iyi huylu) davranışı, çift taraflı vestibüler kayıplı (BVL) hastalar tarafından yapılan yüksek frekanslı hızlı düzeltmeler ise düşme (kötü huylu) davranış olarak adlandırıldı. Vestibüler sistemin dik duruş kontrolüne etkisi, farklı göz ve yüzey koşullarında ölçülen BVL ve sağlıklı bireylerin sakin duruş CoPx sinyalleri karşılaştırılarak incelendi. Son olarak, sonuçlar ekolojik bir yaklaşımla yorumlandı.
Özet (Çeviri)
In a person's daily life, upright stance is a very essential postural position for using hands, locomotion, communication, etc. These motivations probably help a baby to solve this complex motor task faster. A healthy individual is thought to maintain his/her upright posture mainly by the help of four senses: vestibular, proprioception, vision, and somatosensory. With a classical view, human upright posture control mechanism is approached as a control system with multi inputs almost single output (CoPx). However, it is not only a classical mechanical control system with sensory inputs but also an actively acting system to drive perceptual information for exploring its environment. In this thesis, these active movements, with low-frequency characteristics, performed by healthy control subjects were named as a search (benign) behavior while the rapid corrections, with high-frequency characteristics, performed by bilateral vestibular loss (BVL) patients were named as a fall (malign) behavior. The contribution of the vestibular system to postural control was examined comparing the quiet stance CoPx signals of BVL and healthy subjects measured in different eye and surface conditions. Finally, results was discussed with an ecological perspective.