Monopulse wideband waveguide based travelling wave array antenna
Tek darbe geniş bantlı dalga kılavuzu tabanlı ilerleyen dalga dizi anten
- Tez No: 474853
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tek darbe kabiliyetine sahip, yeni bir ilerleyen-dalga, dalga kılavuzu bazlı baskı devre anten dizisi geliştirilmiştir. Bu, sondan beslemeli, yarıkları uzun kenarda iletim yönüne paralel açılmış, sırtlı dalga kılavuzu tabanlı baskı devre anten dizisidir. Yapının boyutları istenilen frekans bandına göre oranlanabilir olsa da, bu tezde S-bantta çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Elemanlar arası mesafeyi yanca ve yükselişte korumak için boyutları küçültülmüş ve böylece iç içe geçmesine olanak sağlanmış iki dalga kılavuzu dizi üzerine yerleştirilmiş baskı antenlerden oluşmaktadır. Geniş bantlı baskı devre antenler, LTSA'lar, uygun toplam ve fark örüntülerini üretecek şekilde dalga kılavuzları içerisine daldırılmış miller tarafından uyarılmaktadırlar. Bunların, dalga kılavuzlarındaki yarıkların dar frekans özelliklerini ortadan kaldırması ve dizinin bant genişliğini artırması beklenmiştir. Bunun yanı sıra, dizinin birim elemanının S-parametreleri kullanılıp 5-kapılı bir kutu olarak ifade edilmesiyle elemanlar arası etkileşimlerin de modellenmesi sağlanmıştır. İstenilen ışıma örüntülerini sağlayabilen dizi, önceden en uygun duruma getirilmiş dizi elemanları arasından uygun ışıma kontrol parametrelerine sahip dizi elemanlarını seçen ve onların S-parametrelerini aşamalı olarak birbirine bağlayan bir kod yardımıyla MATLAB ortamında modellenmiştir. Ayrıca, ışıma örüntülerini iyileştiren bir yöntem de sunulmuştur. Sonuçta, 30 elemanlı ve 25 dB Taylor ve Taylor'a benzeyen fark dağılımına sahip bir dizi MATLAB ortamında modellenmiş, HFSS yazılımında benzetim yapılarak doğrulanmış ve üretilmiştir. Üretilen dizi, düzlemsel yakın alan ölçüm yöntemi uygulanarak elde edilen sonuçların benzetim yöntemindekilerle karşılaştırılmasıyla doğrulanmı¸stır.
Özet (Çeviri)
A novel, travelling-wave, waveguide-based antenna array structure with dual-plane monopulse capability is developed. It is an end-fed, broad wall longitudinal slotted, ridged waveguide-based printed antenna array. Even if the structure is scalable, it is designed to operate in S-band. The structure consists of printed antennas on two interleaved waveguide arrays whose dimensions are shrinked to make interleaving operation possible to keep inter-element spacings the same in both the azimuth and elevation planes. The inherently wideband printed antennas, linearly tapered slot antennas (LTSA), are excited via probes inserted into the waveguides to control the amplitude of the radiated E-field to generate desired sum and difference patterns. These LTSAs are expected to eliminate the narrow frequency characteristics of the slots on waveguides, and to improve the bandwidth. Besides, the unit cell of the array is modelled as 5-port networks to handle the couplings between array elements by using their scattering parameters. The array with desired radiation patterns is generated by a code implementation, which chooses the preoptimized array elements with proper radiation control parameters in MATLABTM. Also, a method to improve radiation patterns is presented to ease the coupling related degredations in the radiation patterns. Finally,a 30-element monopulse array with 25 dB Taylor and Taylor-like difference distributions is generated in MATLABTM, simulated in HFSSTM, and manufactured. The manufactured array is measured in planar near-field measurement setup, and the measurement results are verified after the comparison with the simulated ones.