Multi shooter localization with acoustic sensors
Akustik algılayıcılar ile çoklu atış konum tespiti
  1. Tez No: 474864
  2. Yazar: ÇAĞLAR AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, atış kaynaklı namlu sesi ve şok dalgasından elde edilen varış zamanı ve varış yönü bilgilerinden faydalanan akustik tabanlı atış konum tespiti yöntemi sunmaktadır. Bu sunulan yöntem hem her iki akustik olayın hem de akustik olaylardan birinin eksik olduğu durumda geçerlidir. Bu yöntem sadece tek atış kaynağı için değil ayrıca eş zamanlı ve çoklu atış kaynak tespitine de olanak sağlamaktadır. Bu bağlamda, eş zamanlı ve çoklu atış kaynak tespiti için hüzme oluşturma temelli bir varış zamanı tespit yöntemi bu tezde anlatılmaktadır. Bunların yanı sıra, bu tezde atış konum tespiti doğruluğunun arttırılması için mikrofon dizinindeki mikrofon pozisyonlarını doğru olarak ayarlamak ve ortam ses hızını tahmin etmek için sistem kalibrasyon yöntemi sunulmaktadır. Ayrıca, akustik tabanlı atış konum tespitine yönelik olarak donanım mimari ve tasarımı bu tez içinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a generalized estimation framework for acoustic based shooter localization system relying on time of arrival (ToA) and direction of arrival (DoA) of gunshot acoustic events, namely muzzle blast and shockwave. This framework is valid in case both acoustic events are present or one of them is missing. Furthermore, it provides a solution not only for a single shooter but also for simultaneous multiple shooters. As regards to details, this thesis proposes a DoA estimation method based on beamforming for simultaneous multi shooter detection in reverberant environment. A system calibration method for adjusting microphone positions in the microphone array and estimating local speed of sound to enhance shooter localization accuracy is also proposed in this thesis. Finally, this thesis proposes an architecture and a hardware design for the implementation of this acoustic based shooter localization system.