Development of an instrument for science teachers' perceived readiness in STEM education
Fen öğretmenlerinin STEM eğitimindeki hazırbulunuşlukları hakkındaki algılarını ölçmek için test geliştirme çalışması
  1. Tez No: 474865
  2. Yazar: AYŞE NİHAN ŞATGELDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, fen öğretmenlerinin STEM eğitimindeki hazırbulunuşlukları hakkındaki algılarını ölçmek için bir test geliştirmektir. Bu amaçla, ilk ve orta dereceli okullarda görev yapmakta olan 306 fen (fen bilgisi, fizik, kimya ve biyoloji) öğretmeni ile pilot test çalışması yapıldı. İlk olarak, literatür taraması ve uzmanlarla yapılan görüşmeler doğrultusunda 54 madde yazıldı. Bu maddeler için, uzman görüşü alındıktan sonra bazı değişiklikler yapılarak 50 maddelik bir test oluşturuldu ve bu maddeler ile pilot çalışma yapıldı. Pilot test sonrasında yapılan faktör analizi sonucunda, 7 faktörden oluşan 30 maddelik bir test elde edildi. Bu faktörler; mühendislik ve tasarım, bağlantı kurma, 21. yüzyıl becerileri, yerel/küresel problemler, performans değerlendirme, STEM alanların yönelik ilgi ve teknoloji kullanımı olarak adlandırıldı. Bu 30 maddenin güvenilirliği ve geçerliliği sağlandıktan sonra oluşacak olan test ile öğretmenlerin kendi bilgi ve becerilerine dair algıları incelenerek STEM eğitimini etkili bir şekilde uygulayıp uygulayamayacakları belirlenebilir. Ayrıca, öğretmenlerin ortaya çıkan zayıf yanlarına yönelik hizmetiçi eğitimler düzenlenerek öğretmenlerin STEM eğitiminde daha etkili olması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to develop an instrument to measure science teachers' perceived readiness in STEM education. For this purpose, 54 items were written after extensive literature review and interviews with experts. Some of these items were rewritten or omitted as a result of expert opinions and finally 50 items were pilot tested. In the thesis, 306 elementary and secondary science (elementary science, physics, chemistry and biology) teachers participated. To finalize the instrument, out of 50 items in the pilot test, 30 items were retained as a result of factor analysis. The analysis extracted 7 factors for these 30 items. These factors are named as engineering and design, making connections, 21st century skills, local/global problems, performance assessment, STEM interest, and technology usage. With the final version of the instrument, after establishing its validity and reliability, science teachers' perceptions about their knowledge and skills can be analyzed to understand whether or not teachers can implement STEM education effectively. Also, with the result of this test, weaknesses of teachers can be determined and inservice trainings can be organized accordingly.