İmplant üstü sabit protezlerin bakım ve onarım gereksinimleri ve meydana gelen komplikasyonların geriye dönük incelenmesi
A retrospektive study of the complications and the maintanence requirements of implant supported fixed dental prosthesis
- Tez No: 668613
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE MUMCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, implant üstü sabit protezlerde meydana gelen komplikasyonların demografik ve protez çeşitlerine bağlı değişkenlerle ilişkisini, nedenlerini ve meydana gelen kemik kayıplarını 2 yıl süreyle retrospektif olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı'na Ekim 2013 ile Ekim 2018 tarihleri arasında implant destekli sabit protez ihtiyacı ile başvuran ve implant cerrahisi tamamlanıp, sabit protezler ile yüklenmesinden itibaren 24 ayı doldurmuş olan hastaların bilgileri arşivden taranarak, kayıt edilmiş komplikasyon verilerine ve röntgen bilgilerine ulaşıldı. Çalışma, 240 hastaya yerleştirilen 286 Astra (Astra Implant Systems, AstraTech, Mölndal, Sweden) ve 378 Biohorizons/Birmingham,Alabama, USA) olmak üzere toplam 664 implantla gerçekleşti. Porselen atması, porselen kırılması, vida gevşemesi, vida kırılması ve desimantasyon gibi mekanik komplikasyonların yaş, cinsiyet, lokalizasyon, implant markası, protez türü ve implantların tek ya da birbirine bağlı olma durumlarıyla olan ilişkisinin retrospektif olarak incelenerek, panoramik grafilerden 12. ve 24. ayda kemik kayıpları değerlendirildi. Elde ettiğimiz veriler değerlendirilirken, istatistiksel analiz için SPSS for Windows yazılımı (IBM, 2013, sürüm 20.0), %95 güven aralığında p< 0.05 kriteri esas alınarak yapıldı. Bulgular: 133'ü kadın 107'si erkek olan hastaların yaş aralıkları 18-74 olmakla birlikte ortalaması 49,8'dir. Yerleştirilen 664 implantın 321'i kadın hastaya, 343'ü erkek hastaya yerleştirildi. 12. ve 24. ay değerlendirmesinde komplikasyon varlığı ile yaş, protez türü, implant lokalizasyonu, implant markası ve implant desteği açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken, 24. ayda erkek hastalarda istatistiksel olarak anlamlı olarak daha fazla komplikasyon varlığı gözlendi. 12. ve 24. ay değerlendirmelerinde protez dayanaklarında, protez gövdesine göre yüksek oranda komplikasyon belirlendi. 12. ayda en yüksek oranda gözlenen komplikasyon çeşitleri sırasıyla porselen atması, porselen kırılma ve vida gevşemesiyken, 24. ayda en yüksek orana sahip komplikasyon porselen kırılmasıdır. Kemik kaybı ile cinsiyet, yaş, protez çeşidi, implant markası, implant lokalizasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamazken, 24. ayda 12. aya göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekide daha fazla kemik kaybı gözlendi ve 24. ayda kaydedilen komplikasyon varlığıyla, kemik kaybı arasında anlamlı bir ilişki gösterildi. Sonuç: Çalışmamızdan çıkardığımız sonuç, komplikasyonların önlenmesi ve azaltılmasına katkı sağlamak amacı ile, implant üstü köprü gibi çok üyeli sabit protez yaptığımız hastaları ilk yıl sonu yerine daha kısa periyodlarda kontrollere çağırmak, okluzyon üzerinde kontrol sağlayarak ve komplikasyonlar açısından hastaları bilgilendirerek, komplikasyon riskini minimuma indirmektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to retrospectively examine the relationship between the demographic and prosthesis types of complications that occur in implant supported fixed prosthesis, their causes and the resulting bone losses for 2 years. Material and Method: The information of patients who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Dentistry Department of Prosthodontics with the need for implant-supported fixed dental prosthesis between October 2013 and October 2018 has been reached. The study was carried out with a total of 664 implants, 286 Astra (Astra Implant Systems, AstraTech, Mölndal, Sweden) and 378 Biohorizons (Birmingham, Alabama, USA) placed in 240 patients. The relationship of mechanical complications such as veneer fracture, porcelain chipping, abutment screw loosening, abutment screw fracture and desimantation with age, gender, localization, implant brand, prosthesis type, and single or splinted implants were retrospectively examined and bone loss measured with X20 magnification using Corel Draw 11.0 software at 12 and 24 months.