Wet spun PCL scaffolds for tissue engineering
Doku mühendisliği için ıslak eğrilmiş PCL iskeleler
- Tez No: 474874
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HASIRCI, DR. TUĞBA ENDOĞAN TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Doku mühendisliği uygulamaları için üretilen iskele yapılar, zarar görmüş doku ve organların iyileşmesinde ve yenilenmesinde kullanılmak üzere umut verici alternatiflerdir. Bu çalışmada, ıslak eğirme tekniğiyle poli(ε-kaprolakton) (PCL) fiber iskele yapılar hazırlanmış, β-trikalsiyum fosfat (β-TCP) eklenerek ve fıberlerin yüzeyine jelatin immobilize edilerek modifiye edilmiştir. Aynı zamanda, model bir antibiyotik olarak Ceftriaxone sodium (CS) taşıyan jelatin mikroküreler de iskele üzerine eklenmiş ve CS'nin antimikrobiyal aktivitesi model bir gram negatif bakteri olarak seçilen Escherichia coli'ye (E. coli) karşı araştırılmıştır. β-TCP ve jelatin, sırasıyla, iskeleyi osteojenik altyapıya doğru yönlendirerek mekanik özellikleri güçlendirmek ve protein molekülleri aracılığıyla hidrofilisiteyi ve hücre etkileşimini arttırmak için eklenmişlerdir. β-TCP ve jelatin ile yapılan modifikasyonlar, sırasıyla basma modülüs değerini %70 ve Saos-2 hücrelerinin tutunmasını %60 arttırmıştır. CS varlığı ve salımı, E. coli'ye karşı etkin antimikrobiyal aktivite göstermiştir. Hazırlanan biyoaktif iskele yapılar, kemik doku mühendisliği uygulamaları için uygun adaylar olabilirler.
Özet (Çeviri)
Scaffolds produced for tissue engineering applications are promising alternatives to be used in healing and regeneration of injured tissues and organs. In this study, fibrous poly(ε-caprolactone) (PCL) scaffolds were prepared by wet spinning technique and modified by addition of β-tricalcium phosphate (β-TCP) and by immobilizing gelatin onto fibers. Meanwhile, gelatin microspheres carrying Ceftriaxone sodium (CS), a model antibiotic, were added onto the scaffolds and antimicrobial activity of CS was investigated against Escherichia coli (E. coli), chosen as a model gram-negative bacterium. β-TCP and gelatin were added to enhance mechanical properties while directing the scaffold towards osteogenic infrastructure; and to increase hydrophilicity by activating cell attachment via protein molecules, respectively. Modifications with β-TCP and gelatin enhanced compression modulus about 70%, and attachment of Saos-2 cells for 60%, respectively. Presence and release of CS demonstrated effective antimicrobial activity against E. coli. Bioactive scaffolds prepared in this study can be good candidates for bone tissue engineering applications.