Granulocyte-colony stimulating factor analog production by recombinant Escherichia coli
Rekombinant Escherichia coli ile granülosit-koloni uyarıcı faktör analogu üretimi
- Tez No: 474878
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇALIK, PROF. DR. HASAN ONGUN ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Granülosit koloni uyarıcı faktör (G-CSF) önemli bir biyolojik famasötik üründür. G-CSF, Endüstride ağırlıklı olarak Escherichia coli'de rekombinant olarak üretilmektedir. Bu çalışmada bir E. coli ekspresyon suşu doğal bir insan proteinine göre bir amino asit değişikliği olan His-etiketli mutant G-CSF'yi heterolog olarak ifade etmek üzere genetik olarak tasarlanmıştır. Bu suş 7.0 L biyoreaktörde litre başına 58 gram kuru hücre ağırlığına yoğunlaştırılmıştır. Biyoreaktör kültürünün rekombinant protein konsantrasyonu litre başına 4.9 grama ulaşmıştır. G-CSF C17A, hücre kültüründen ayrıştırılıp ve saflaştırılmış, in vitro olarak ticari ürünle karşılaştırılabilir biyoaktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir. Saflaştırılmış G-CSF C17A, gelişmiş özelliklere sahip bir biyo-ürün elde etmek üzere PEGile edilmiştir. PEGilasyon reaksiyonunda % 37 dönüşüm sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Granulocyte-colony stimulating factor (G-CSF) is a significant pharmaceutical biologic. It is predominantly produced using Escherichia coli in the industry. In this study, an E. coli expression strain was genetically engineered to heterologously express a His-tagged mutant G-CSF with one amino acid substitution with respect to native human protein. A fed-batch strategy for this strain was developed. Biomass concentration in 7.0 L bioreactor reached a density of 58 grams of dry cell weight per liter. Recombinant protein concentration of bioreactor culture reached 4.9 grams per liter. G-CSF C17A was purified from cell culture, and was shown to have comparable bioactivity to innovator product, in vitro. Purified G-CSF C17A was PEGylated to achieve a bioproduct with enhanced properties. A 37% conversion of G-CSF C17A to PEG-G-CSF 17A was achieved in PEGylation reaction.