Optimal multiple hypothesis testing with an application in side lobe blanker design and invariance applications in detection and synchronization
Optimum çoklu hipotez testinin yan lob köreltme tasarımındaki bir uygulaması ve sezimleme ve senkronizasyonda değişmezlik uygulamaları
  1. Tez No: 474881
  2. Yazar: OSMAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY CANDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez iki problemin çalışılmasını hedeflemektedir: çoklu hipotez durumunda Neyman-Pearson tipinde optimum hipotez testi ve rasgele olmayan bilinmeyen parametrelerin (parazit parametreler) olması durumunda optimum hipotez testidir. Her iki problem farklı uygulama alanlarında sıklıkla karşılaşılmakta ve söz konusu problemlerin optimum çözümü hassas detaylar içermektedir. Tezin birinci bölümünde çoklu hipotez test problemi incelenmiş ve sonuçları radar yan lob köreltme system tasarımına uygulanmıştr. Bu bölümün amacı iki bölümden oluşmaktadır: Geleneksel yan lob köreltme sistemi olan Maisel sisteminin performansının incelenmesi ve optimum system ile kıyaslanması ile pratik Maisel yan lob köreltme sisteminin tasarımına yardımcı olmak amacıyla Maisel sisteminin performansının optimum köreltici sisteme yaklaştığı durumlar belirlenmeye çalışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde değişmez düzgün en güçlü (DDEG) testler incelenmiştir. Hipotez testinde bilinmeyen rasgele olmayan sabitler olması durumunda DDEG uygulanmaktadır. DDEG testler bilinmeyen parametrelere göre dönüşüm değişmezliğinin sınırlı ayarlamasında düzgün en güçlü (DEG) testlerin optimum özelliklerini korur. Bir çok pratik uygulamada DEG testi mevcut değildir ve söz konusu problemler için genel yaklaşım asimptotik optimum özelliği haricinde optimum özelliklerini barındırmayan genelleştirilmiş olabilirlik oran testinin (GOOT) uygulanmasıdır. Tezin birinci bölümüne benzer şekilde, amacımız DDEG testlerini çalışmak ve performansını GOOT testlerine göre incelemektir. DDEG testlerinin kısa bir özetinden sonra iki probleme çalışılmıştır. Söz konusu problemler düşük olasılıkla yakalanma radar sinyallerinin sezimlenmesi ve çerçeve senkronizasyon kelimelerinin sezimlesi problemleridir. DDEG ve GOOT yaklaşımlı testler her iki problem için çıkartılmış ve belirli bir çalışma koşullarında değişmez sezimleyicinin GOOT'dan daha iyi performans sergilediği ve performans farkının çok büyük olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study two problems, namely optimal hypothesis testing in the sense of Neyman-Pearson in the presence of multiple hypotheses and optimal hypothesis testing in the presence of non-random unknown parameters (nuisance parameters). Both problems occur frequently in different applications and their optimal solution involves some fine details. In the first part of the thesis, the multiple hypothesis testing problem is examined and the results are applied on the problem of radar sidelobe blanker system design. The goal of this part is two folds: To examine and compare the performance of Maisel system (the conventional sidelobe blanking systems) with the optimal system and determine the conditions for the Maisel system to approach the optimal blanker performance so as to assist the design of practical Maisel sidelobe blankers. In the second part of the thesis, uniformly most powerful invariant (UMPI) tests are examined. UMPI tests are applicable when there are unknown non-random constants in the hypothesis testing. UMPI tests retain the optimality properties of uniformly most powerful tests (UMP) in a restricted setting of transform invariance with respect to the unknown parameters. Many practical problems do not have UMP tests and for these problems the general approach is to apply generalized likelihood ratio test (GLRT) which does not have any optimality properties apart from asymptotic ones. Similar to the first part of the thesis, our goal is to study the UMPI tests and examine their performance with respect to well-known GLRT test. After a brief description of UMPI tests, we study two problems namely the problem of low probability of intercept signal detection and the problem of frame synchronization word detection problem. UMPI and GLRT approach based tests are derived for both problems and it is shown that for some operating conditions the invariant detector provides a better performance than GLRT, the performance difference is not significant.