Smart and sustainable urban districts: Assessment systems and case studies
Akıllı ve sürdürülebilir kentsel yerleşim yerleri: Değerlendirme sistemleri ve örnek çalışmalar
- Tez No: 474882
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Akıllı kent konsepti pek çok ülkede sürdürülebilirlik, ve bilişim teknolojilerinin birlikte yorumlandığı geçmiş on yılda önem kazanmış bir kentsel planlama mekanizmasıdır. Bu çalışmanın temel amacı akıllı kentlerle ilgili anahtar performans göstergelerinin derinlemesine analizi, ve bunların kentsel çevrelere uygulanabilirliğidir. Akıllı kent konseptinin oldukça geniş ve bir anlamda belirsiz sınırlara sahip olması, ayrıca mimari, kentsel planlama, yazılım mühendisliği ve buna benzer pek çok disiplinin gerektirdiği bileşenlere sahip olması sabeplerinden ötürü bu çalışma kentsel bağlamda akıllılığın göstergelerine karar vermek için dünya çapındaki vaka çalışmalarını incelemiştir. Bahsedilen faktörlerin bütünleşmesi mimari bağlamda eksiktir. Akıllı kentler için var olan sistemler ve kentsel sürdürülebilir çevreler için tasarlanmış değerlendirme şemaları bir araya getirilerek analiz edilmiştir. Literatürden elde edilen akıllı kent değerlendirme göstergeleri şematize edilerek farklı kıtalardan üç önemli akıllı kent olan Malmö, Soul, ve Curitiba kentleri örnek olarak incelenmiş ve bu tabloya göre değerlendirilmiştir. Türkiye'den kendi içinde yeterli bir yerleşim örneği olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ankara kampüsü bir vaka çalışması olarak değerlendirilmiş, akıllılaşma süreci için gerekli önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Smart city concept has become an important strategic planning mechanism in past decade or so, with respect to the combination of sustainability, information and communication technologies for urban development in many countries. This study is aimed at an in depth analysis of the Key Performance Indicators (KPIs) related to the smart city concept and its applicability to urban neighborhoods. The research is based on case studies in from around the world to determine the instruments of smartness; since the concept itself has wide, fuzzy boundaries, and includes many components for various disciplines that require the input from architects, urban planners, software engineers, and as such. Integration of all, within the architectural design domain is missing in the field. Existing frameworks for Smart Cities, and assessment schemes for urban sustainable neighborhoods were gathered and analyzed in this study. With determined KPIs framework, three different prominent smart city cases, namely, Malmö, Seoul, and Curitiba were studied and assessed. As a self-contained neighborhood example in Turkey, METU was handled as a case, assessment of the campus was done with determined KPIs. Recommendations for the smartization process of campus was presented.