Ca-D(-)-lactate production from orange bagasse via enzymatic hydrolysis and fermentation
Atık portakal posasından enzimatik hidroliz ve fermentasyon ile D-kalsiyum laktat üretimi
  1. Tez No: 474899
  2. Yazar: SAADET FATMA BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Laktik asit fermentasyon ya da kimyasal işlemlerle üretilen, gıda ve polimer endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bir organik asittir. Fakat, artan üretim maliyetinden dolayı düşük maliyetli alternatif karbon kaynakları ile laktik asit üretimi çalışmaları önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı D(-)-polilaktik asitin öncü maddesi olan kalsiyum-D(-)-laktatın atık portakal kabuğu posasının (PKP) enzimatik hidrolizi ve sonrasında gerçekleşen fermentasyon işlemi ile üretilmesidir. Biyokütle ve enzim miktarı, pektinaz, kurutma ve hidrolizatiın geri kullanımının etkilerini gözlemlemek için taze ve kuru PKP'nin selülolitik ve pektinolitik enzimler ile 55 􀁱C, 150 rpm ve 4.8 pH'da hidrolizi gerçekleştirilmiştir. %10 (gram/hacim) katı madde %0.5(gram/hacim) selülaz ve %0.5 (hacim/hacim) pektinaz karışımı ile 24 saat hidroliz edildiğinde 12.1 g/L glikoz ve 19.3 g/L toplam şeker dönüşümü elde edilmiştir. Pektinazın önemli ölçüde sakarifikasyonu arttırdığı gözlenmiştir. Kalsiyum laktat Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus OZZ4 ve Lactobacillus plantarum OZH8 suşlarının 38 􀁱C, 160 rpm'de PKP hidrolizatının fermentasyonu ile üretilmiştir. Büyümü ortamı, hidrolizat filtrasyonu, aşı miktarı ve tekrarlı substrat eklemesinin etkileri incelenmiştir. D-limonene maddesinin antimikrobiyal etkisi, taze PKP hidrolizatından santrifugasyon ve filtrasyon işlemleri haricinde herhangi bir önişlem uygulanmadan yok edilmiştir. Zenginleştirilmiş MRS ortamı ve kuru PKP içeren fermentasyon ortamının iki Lactobacillus suşu ile aşılanması (%5 (hacim/hacim)) ile gerçekleştirilen kesikli ve beslemeli kesikli fermentasyon işlemi sonucunda yaklaşık olarak sırasıyla 0.95 g/g ve 0.5 g/g laktik asit verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The utilization of low-cost renewable carbohydrate sources for the production of lactic acid which is widely used organic acid in food and polymer industry is a recent strategy in bioeconomy. The objective of this work was to produce Ca-D(-) -lactate as a precursor for D(-)-polylactic acid through the bioconversion of orange bagasse (OB) by enzymatic hydrolysis and fermentation. The hydrolysis of OB carried with dried and fresh OB, and cellulolytic and pectinolytic enzymes at 55 􀁱C, 150 rpm and 4.8 pH to evaluate the effect of biomass and enzyme loading, pectinase, drying and recycling of hydrolysate. Optimal results; 12.1 g/L glucose and 19.3 g/L total sugar conversion, were obtained by the hydrolysis of 10 % (w/v) solid load with 0.5 (w/v) % of cellulase mixture and 0.5 % (v/v) pectinase loading for 24 hours. It was observed that pectinase addition had a significant increase on saccharification. Ca- D(-)-lactate was produced by Lactobacillus delbrueckii bulgaricus OZZ4 and Lactobacillus plantarum OZH8 at 38 􀁱C, 160 rpm with OB hydrolysate. The influence of growth media, filtration of FOB hydrolysate, inoculum size on batch fermentation and repetitive substrate addition for fed-batch fermentation was evaluated. It was found that by employing centrifugation followed by filtration the antimicrobial effect of D-limonene was eliminated. Around 0.95 g/g and 0.50 g/g lactic acid yield (YL/T) were attained by both of the strains as a result of batch and fed-batch fermentation conducted with 5 % (v/v) inoculum size in fermentation medium containing eMRS broth and DOB hydrolysate, respectively.