Comparison of different armour units of coastal structures in Rize-Artvin Airport under overtopping and stability conditions
Rize-Artvin Havalimanı kıyı yapıları koruma tabakalarının aşma ve stabilite şartları altında kıyaslanması
  1. Tez No: 474898
  2. Yazar: ARİF UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Rize-Artvin Havalimanı inşaatında kullanılması olası koruyucu tabaka elemanları stabilite ve aşma yönünden karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dizayn dalga karakteristiğinin elde edilmesiye başlanmıştır. Derin deniz dalgası, Japon Liman ve Havaalanı Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen P025 sayısal modeli ile yapı önündeki derinliğe transforme edilmiştir. Transformasyon çalışması esnasında yapının servis ömrü boyunca karşılaşacağı doğa olaylarını doğru tanımlayabilmek için küresel ısınmadan kaynaklı su seviyesi değişimi, rüzgar kabarması, dalga kabarması, mevsimsel değişim, basınç, coriolis ve gel-git etkisi hesaba katılmıştır. Elde edilen dizayn dalgası ile Rize-Artvin Havaalanı koruma yapısında kullanılacak en uygun kesiti belirlemek için 15 alternatif içeren bir dizi fiziksel model deneyi yapılmıştır. Son olarak tüm sonuçlar karşılaştırılarak en iyi performans gösteren kesitler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the armour units which are considered to be used in the construction of Rize-Artvin Airport are compared due to their stability and overtopping conditions. The study followed the necessary procedure for the design of coastal structures starting from determination design wave characteristics. The wave transformations to the structure are performed using P025 numerical model which was developed by Port Airport Research Institute, Japan. During design computations global warming, wind set-up, wave set-up, seasonal tides, barometric and coriolis effect and tidal effect are also taken into account to cover all possible critical conditions during the service life of the structures. Using the design wave characteristics and 15 different structure alternatives, a series of physical model experiments are performed to obtain the most appropriate option for the cross-section of coastal defense structures of Rize-Artvin Airport. Finally all results are compared and the most reliable sections are introduced with discussions.