A joint decision model for production and finance
Üretim ve finans için bütünleşik bir karar modeli
- Tez No: 47490
- Danışmanlar: GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Günümüz işletmelerinde görülen idari anlayış değişiklikleri, özellikle toplam kalite prensiplerini yalın şirket yapılarına uygulama çabalan sonucu, önceleri bağımsız üniteler olarak çalıştıkları düşünülen birçok şirket fonksiyonunun entegrasyon problemi gündeme gelmiştir. Bu itibarla, yalan zamanda, bütünleşik karar modellerine ilgi doğmuştur. Bu çalışmada, çok dönemli, çok ürünlü, üretim ve finans bölümlerini eş zamanlı ele alan bir toplaşık üretim planlama modeli geliştirilmiştir. Model, son dönem nakit durumunu enbüyüklemeyi amaçlayan bir şirketteki, üretim ve finans kararlarının birbirlerini etkilemesini ele almaktadır. Geliştirilen bütünleşik model, üretim ve finans kararlarının sıralı verildiği bir taban modelle karşılaştırılmış, fonksiyonel entegrasyonun getirdiği yararlar araştırılmıştır. Son olarak, örnek bir problem üzerinde, senaryo çalışmaları yapılmış ve modelin değişen parametrelerde ne tür bir davranış içine girdiği incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda, bütünleşik karar modelinin, hem nakit enbüyüklemesi hem de kar enbüyüklemesi amaç fonksiyonları açısından, sıralı karar modelinden daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The recent changes in the understanding of management systems and especially, the increasing efforts to install total quality management concepts to leaner organizational structures have all given way to the integration of functional areas of companies that were once thought to be seperate identities.Thus, recently, joint decision models have received considerable attention by both the practitioners and the researchers. In this study, a multi period, multi product aggregate production planning model with simultaneous production and finance decisions is developed. The developed model considers the synergetic effects of production and financial planning in functioning of a manufacturing company which has an objective of maximizing its terminal cash position. The integrated model is tested against a base line model where the decisions regarding production and finance are made sequentially. Thus, several benefits acquired from the functional integration are derived. Finally, based on an example problem, sensitivity and scenario analysis are performed to determine how the model behaviour changes with changing parameters. The study reveals that, the integrated model generates superior objective function values than the sequential model not only with regard to the cash position maximization objective but also with respect to the objective of profit maximization as of the terminal planning period.