Scheduling of batch processes with operational uncertaintes
Kesikli işlemlerin işlemsel belirsizlikte sıralanması
  1. Tez No: 47489
  2. Yazar: SEZA ORÇUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNER HORTAÇSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Sunulan çalışmada, kesikli çalışan kimyasal üretim tesisleri için, belirgin cihaz hazırlama ve üretim süreli kesikli süreçlerde olabilecek bütün çeşitlemeleri göz önünde bulunduran matematiksel model oluşturulmuştur. Bu model, daha sonra, hazırlama ve üretim sürelerinin istatistiksel niteliklerinden kaynaklanan belirsizlikleri de kapsayacak biçimde genelleştirilmiştir. Bu genelleştirme, cihaz hazırlama ve üretim sürelerinin belirli istatistiksel dağılımlara uygun şekilde oldukları kabul edilerek sağlanmıştır. Elde edilen genelleştirilmiş model, hazırlama ve üretim sürelerini temsil eden istatistiksel dağılımlar belirlendikten sonra, belirgin hazırlama ve üretim süreli modele indirgenmektedir. Fabrika girdilerinden oluşan MINLP (Mixed Integer Non-Linear Programming - Karışık Tam Sayılı Doğrusal Olmayan Programlama) halindeki model doğrusallaşttnldıktan sonra MILP (Mixed Integer Linear Programming - Karışık Tam Sayılı Doğrusal Programlama) haline dönüştürülmüş ve CPLEX 2.1 bilgisayar yazılımı kullanılarak üretim karım en fazlalaşacak şekilde çözülmüştür. Bu çözüm ile, belirli bir proses ekipman parkına sahip bir kimya tesisinin, arzu edilen ürün yelpazesini gerekli miktarlarda ve sürelerde karşılayabilmesi için uygulanması gereken, optimal ekipman sıralaması ve işletme programı elde edilmiştir. Modeli oluşturan yöntem, C++ programlama dili ile kişisel bilgisayarlar (PC) için WINDOWS ortamında çalışan,“System Organizer”yazılımı haline getirilmiştir. Çeşitli ürün yelpazeleri olan, farklı cihazlara sahip 21 değişik tesisteki üretim, 21 örnek problem olarak, geliştirilen kolay kullanılabilir (user-friendly) yazılım ile modellenmiş ve optimal çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ih this work, a mathematical programming model for scheduling the operations of a batch processing chemical plant, capable to handle all possible deterministic variations in the set up and operation times of the batch operations is developed. The deterministic model is further generalized to also capture the uncertainties introduced by the probabilistic behavior of set-up and operation times during the plant operations. This generalization is realized by assuming that the set-up and operation times vary according to given probability distributions. It is further shown that this general probabilistic model can be reduced to the deterministic model, once the probability distribution functions used to model the random variations are defined. The MINLP (Mixed Integer Non-Linear Programming) arising from the model is linearized and the resulting MILP (Mixed Integer Linear Programming) is solved using the CPLEX 2.1 software to obtain an optimum solution maximizing the operational plant profits. The solution gives the optimum expected utilization of the equipment and production schedule (plan) that maximizes the overall expected profit for the specified process objectives. A prototype user-friendly software package named“System Organizer”is also developed as a result of this work, which generates the MILP.“System Organizer”is designed and implemented in C++ for PC's working in the WINDOWS environment. Solutions for 21 batch processing plants with varying physical set-ups and product recipes are given using the“System Organizer”algorithm suggested in this thesis.