Development of a computer code to analyse fluid transients in pressurized pipe systems
Basınçlı boru sistemlerinde zamanla değişen akımların analizini yapmak için bir bilgisayar kodu geliştirilmesi
  1. Tez No: 474906
  2. Yazar: HASAN DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bir boru hattında akım koşullarının aniden değişerek zamana bağlı hale gelmesi su darbesi diye adlandırılan ve hiç de arzu edilmeyen fiziksel bir olayı başlatır. Bu ani değişiklikler çok çeşitli senaryolardan kaynaklanabilir ki, bunların bir kısmı vana operasyonları (açma veya kapama), pompa istasyonlarında güç kayıbı ya da turbinlerin yük atması veya yük kabul etmesi vb. şeyler olabilir. Çözümü çok pahalı ve bazen ölümcül olan sonuçları yüzünden, zamanla değişen akım senaryolarının boru hatlarının güvenliğini ve uzun ömürlü olmalarını sağlamak için tasarım aşamasında dikkate alınmaları oldukça önemlidir. Bu çalışma, en yaygın olarak karşılaşılan su darbesi senaryolarını taklit edecek, analiz edecek ve çözecek kapsamlı bir bilgisayar kodu geliştirme çabasıdır. Çalışmanın nihai hedefi bu alandaki pahalı olan ticari programların yurtdışından satın alınmasından ziyade, yerel bir bilgisayar programına sahip olmaktır. Dolayısı ile bu çalışmada üretilen kod gelecekte başkalarının katkıları ile geliştirilerek daha kapsamlı bir hale getirilecektir. Ancak, program şu anki hali ile bile çok sayıda su darbesi problemleri ile uğraşacak birçok sınır koşulunu kullanabilecek yetenektedir. Kod içinde, zamanla değişen boru akımlarının temel denklemleri, Karakteristikler Metodu ile çözülmüştür. Geliştirilen kod H-Hammer olarak adlandırılmış olup, analizleri gerçekleştirmek amacı ile AutoCAD, Visual Basic 6.0 ve MS Excel programlarından birlikte yararlanmaktadır. Programın doğruluğu su darbesi alanında önemli katkılar vermiş kişilerce yazılmış kitaplar içerisinde yer alan mevcut problemleri çözerek test edilmiştir. Sonuçların kıyaslanması geliştirilen kodun verdiği sonuçların kitaplarda verilen çözümlerin sonuçlarına çok yakın olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sudden change of flow conditions in a pipeline may cause the flow to become time dependent and would start an undesirable physical phenomenon called water hammer. These sudden changes can be caused by variety of scenarios and some of them include valve operations (opening or closing), sudden power loss at pump stations and load rejections or load acceptance at the turbines, etc. Because of its very costly to solve, and sometimes deadly results, it is quite important that transient scenarios be considered for pipe systems at design stage to ensure safety and longevity of them. The present study is an attempt to develop a comprehensive computer software that is capable of simulating, analysing and solving most commonly encountered fluid transient events. The ultimate goal of the study is to have a local computer program to be used in our country, instead of buying expensive software from abroad in this field. Thus, the code developed in the present study will be enhanced further in the future with the contributions of others. However, in its current form, the code is already capable of using many boundary conditions to tackle a large variety of problems involving fluid transients. Within the code, the Method of Characteristics are used to solve the basic unsteady pipe flow equations. The code developed is titled as H-Hammer and it utilizes AutoCAD, Visual Basic 6.0 and MS Excel all together for the purpose of analyses. The accuracy of the software was tested by solving some existing problems offered in the important textbooks written in the field by those who contributed significantly in the fluid transient area. Comparisons of the results show that the results of the developed software is in good agreement with the solutions given in those books.