A new computer code development for solving fluid transient problems in pressurized pipelines
Basınçlı boru sistemlerinde zamana bağlı değişen akım problemlerini çözmek için yeni bir bilgisayar kodu geliştirilmesi
- Tez No: 790444
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Hidrolik sistemlerde, sınır koşullarda meydana gelebilecek değişimler sonucunda ortaya çıkan su darbesi olayı, büyük ve tehlikeli sorunlara yol açabilir. Bu sınır koşullardaki değişikliklere vana elemanının açılma veya kapanma işlemi, pompalarda yaşanabilecek ani güç kaybı, pompaların devreye alınması, rezervuardaki su seviyesinin değişmesi vb. durumlar örnek olarak gösterilebilir. Su darbesi olayının yaratabileceği tehlikeli durumları öngörebilmek ve önlemek için hidrolik boru sistemlerinin tasarım aşamasında bu sorunun dikkate alınması gerekir. Su darbesi analizlerinin el ile hesaplanması çok uzun ve yorucu olduğu için dünyada çeşitli yazılımlar geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında da hidrolik sistemlerdeki zamana bağlı değişen akışları analiz edebilmek ve simülasyon yardımıyla olası sorunlara çözüm üretebilmek için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Visual Studio platformunda oluşturulan bu program C Sharp programlama dilinde kodlanmıştır. Programın birincil amacı hidrolik sistemlerde meydana gelebilecek su darbesi olayının olumsuz etkisini azaltabilmek için hızlı ve pratik çözümler bulmaktır. Bu programda zamana bağlı değişen akışın denklemlerinin çözümünde karakteristikler metodu kullanılmıştır. Programın üzerinde test edilmiş olan örnek çalışma sonuçlarının, literatürdeki sonuç değerlerine benzer olması programın doğruluğunu ve güvenilirliğini göstermektedir. Kullanıma hazır halde olan bu programın, gelecekte yeni sınır koşullar ve eklemeler ile daha kapsamlı bir hale getirilerek geliştirilebileceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The water hammer phenomenon, which occurs as a result of changes in the boundary conditions of hydraulic systems, can cause major and dangerous problems. Opening or closing of the valve component, sudden power loss or pump startup, change of water level in the reservoir, etc. can be examples of these boundary condition changes. These problems must be considered at the design stage of hydraulic pipeline systems in order to predict and prevent dangerous results. Since the calculation of water hammer analysis manually is very long and tiring, various software has been developed throughout the world. Within the scope of this study, a computer program has been developed to analyze the time-varying flows in hydraulic systems and to produce solutions to possible problems with the help of simulation. The program, which is coded in the C Sharp programming language, is created in the Visual Studio platform. The primary purpose of the program is to find fast and practical solutions to reduce the negative impact of water hammer phenomena that may occur in hydraulic systems. In this program, the characteristics method is used to solve the equations of time-varying flow. The accuracy and reliability of the program are provided since the results of the sample studies tested on the program are similar to the results in the literature. It is hoped that this program, which is ready to use, would be improved by becoming more comprehensive with new boundary conditions and additions in the future.