Prediction of sound transmission characteristics of multiple elastomeric bulb seals
Çoklu elastomerik balon fitillerin ses iletim karakteristiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 474905
  2. Yazar: BURAK NEBİL BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ses geçirgenliği konusunda otomobillerin en zayıf noktaları araç kapıları olduğundan dolayı, araç kapılarından geçen sesin önlenmesi önemli bir konu olmaktadır. Ses geçişinin en fazla gerçekleştiği nokta araç gövdesi ve kapı arasındaki boşluktur. Bu nedenle araç kapısı ve gövdesi arasındaki fitillerin ses yalıtımı yetkinliğinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, otomobil gövde ve kapısı arasında kullanılan elastomer yapıdaki çoklu balon fitil sisteminin ses geçiş kaybı karakteristiğinin değerlendirilmesidir. Genellikle, otomobillerde biri gövde üzerinde, diğeri kapı üzerinde olmak üzere iki tane balon fitil kullanılmaktadır. Toplam ses geçiş kaybının geliştirilebilmesi için bu iki fitilin oluşturduğu sistem birlikte değerlendirilmelidir. Çalışma dört ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci bölüm, deneyler sonucunda elde edilen kuvvet – açıklık eğrileri ile analiz sonucunda elde edilen kuvvet – açıklık eğrilerinin karşılaştırılması ile deformasyon analizlerinin ve hiperelastik malzeme modellerinin doğrulanmasını içermektedir. İkinci bölümde durağan yapısal analizler kullanılarak otomobil gövdesi ve kapısı arasında bulunan fitillerin deforme olmuş geometrilerinin elde edilmesi bulunmaktadır. Üçüncü adım ise kullanılabilecek akustik benzetim modelinin doğrulanmasını, son kısım da ikinci adımda yapılan analizler sonucunda elde edilen deforme olmuş iki fitil yapısının akustik analizler ile ses geçiş kaybı performansının hesaplanmasını içermektedir. Ses yalıtım performansının tahmin edilebilmesi için ses geçiş kaybı değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prevention of transmitted sound through car doors is a critical issue; as doors are the weakest parts of a car assembly in terms of sound isolation performance. Main path for sound transmission is through the seals between the car body and the door. Hence, the examination of sound transmission loss characteristics of seals between the car body and door is important to improve the sound isolation characteristics of the door assembly. The aim of this research is prediction of the sound transmission characteristics of multiple elastomeric bulb seals used between the car door and body. Generally, two bulb seals are used; the first one is attached to the main body of the car and the other is attached to the door. Those elastomeric sealants should be examined together to improve the total sound insulation performance. Prediction of sound transmission characteristics of multiple elastomeric bulb seal system is the main objective of this research. This assessment includes four main steps. The first step is validating the deformation analysis by comparing the force vs opening curves of the bulb seals with the analyses results. The second step is prediction of the deformed form of those multiple seal system. The third step involves validation of acoustical simulations. The final step is about estimation of transmission loss of the assembly of two deformed bulb seals, based on the deformation analysis conducted in the second step. Sound transmission loss values are examined to predict the sound insulation performance of the sealing system.