Development and implementation of novel flow control techniques for nonslender delta wings
Düşük ok açılı delta kanatlar için yenilikçi akış kontrol yöntemleri geliştirilmesi ve uygulaması
- Tez No: 474911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Düşük ve orta ok açılı delta kanatlar üzerindeki akışın anlaşılması ve kontrolü, bu planformaların insansız savaş uçakları ve mikro hava araçları gibi kullanım alanlarının ortaya çıkması nedeniyle son yıllarda pek çok araştırmacı için ilgi çekici bir alan haline gelmiştir. Delta kanatlar yüksek hücum açılarında yüksek kaldırma kuvveti oluşturup kararlı bir uçuş sağlamaktadır; ancak konvansiyonel akış kontrol yüzeylerinin olmaması delta kanatlar üzerinde uygulanabilecek yeni akış kontrol yöntemlerinin oluşturulması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, ok açısı 45 derece olan delta kanat üzerinde oluşan akış yapılarının yenilikçi pasif yöntemlerle kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Deneyler; düşük hızlı rüzgâr tünelinde, parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği, yüzey basınç ölçümleri ve lazer aydınlatmalı duman görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bio-ilhamlı kenar değişiklikleri, bio-ilhamlı malzeme değişiklikleri ve pasif akıtma yöntemleri olmak üzere detayları aşağıda anlatılan üç farklı pasif akış kontrolü geliştirilmiş ve incelenmiştir. Bio-ilhamlı kenar değişikliği çalışmaları için delta kanatlarla geometri benzerliği olan memeli kuyruk şekli esas alınmıştır. Yapılan değişikliklerin etkisi Reynolds sayısı 10^4
Özet (Çeviri)
Understanding and controlling the physical phenomenon behind the aerodynamics of low to moderate swept delta wings has been a challenge for researchers during the last few decades, which is stimulated by their widespread use in unmanned combat air vehicles (UCAVs) and micro air vehicles (MAVs). Although delta wings are capable of generating high lift and stable flight performance at high angle of attack, the problems related to lack of conventional flow control surfaces compel the researchers to explore new means of flow control techniques on delta wings. In the current study, it is aimed to control the flow structure of low swept delta wing with sweep angle of Λ=45o using novel passive flow control techniques. The experiments are conducted in a low speed wind tunnel using the techniques of laser-illuminated flow visualization, surface pressure measurements, and particle image velocimetry (PIV). Three different passive flow control methods are developed and investigated including bioinspired edge modification, bioinspired material modification, and passive bleeding, where the details of each are described in the paragraphs below. Bioinspired edge modifications are studied based on similarities between delta wing shapes and cetacean flukes. Reynolds number is varied within the range of 10^4