Thermal changes in an artificial lake simulated using a one-dimensional numerical model
Yapay bir göldeki termal değişikliklerin bir boyutlu sayısal model ile simulasyonu
- Tez No: 474910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİA EKİN TOKYAY SINHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma yüksek sıcaklıktaki suyun göl gibi akıntısız su kütlelerine verilmesini incelemektedir. Sayısal çalışmada PROBE isimli bir boyutlu (1B) sonlu hacim kodu kullanılmıştır. Yüksek sıcaklıktaki suyun ve rüzgarın göl içindeki karışma süreçlerine etkisi, Coriolis etkisi ve güneş radyasyonu etkisi nükleer santrallerdeki soğutma işlemleriyle alakalı senaryolar üzerinden incelenmiştir. Göldeki mevsimsel doğal tabakalaşmanın ve termoklin formasyonunun sayısal analizinde ışık geçirim katsayısı, güneş radyasyonu ve rüzgar hızı kalibre edilerek gerçek göl ölçüm sonuçlarına ulaşılmıştır. Yapay bir göle su girişinde ve gölden su çıkışında oluşan termal tabakalaşma bir çok durum için çalışılmıştır. Çalışma, 1B modellemenin, bahsi geçen enerji santrallerinin soğutma işlemlerinde su giriş ve çıkışının uzun vadedeki sonuçlarının kısa sürede elde edilmesini gerektiren mühendislik uygulamalarında kullanışlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on release of high temperature water to still water bodies such as lakes and reservoirs. The numerical study is conducted using one dimensional (1D) finite volume code, PROBE. The effect of high temperature water release, effect of wind over the lake in mixture processes, Coriolis' effect and solar radiation effect are investigated numerically using different scenarios that are relevant to such events observed in cooling operations of nuclear power plants. Code validation is performed by reproducing natural stratification in a real lake and formation of a thermocline in summer via calibration of light extinction coefficient, solar radiation and wind velocity. The inflow and outflow of water to and from an artificial lake is studied under several scenarios when a thermal stratification exists. Study shows that 1D model is a viable tool in engineering applications when long term results of water withdrawal and release are required to be assessed in a short time during the cooling operation of aforementioned power plants.