Active compliance control structure design for a robotic-grinding machine
Robotik-taşlama makinesi için aktif uyum kontrolcü tasarımı
  1. Tez No: 474916
  2. Yazar: ABDÜLHAMİT DÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Taşlama işlemi hassas yüzey elde etme amacıyla yapılan bir talaşlı imalat yöntemidir. Yüzey formunun önceden bilinmediği durumlarda taşlama işlemi ile hassas yüzey elde etmek robotik taşlama için zor bir süreçtir. Bu çalışmada, yüzey formunun önceden bilinmemesinden dolayı oluşan form şekillendirme hatalarının aktif uyum kontrolcüleri ile telafi yöntemleri üzerinde durulmuş, şekli bilinmeyen bir iş parçasının robot tarafından özgün bir yöntem ile taşlanabilmesi hedeflenmiştir. Kuvvet uyum kontrolü; bir tanesi yüksek frekansta hareket edebilen piezo eyleyici, diğeri hekzapod robot ile kontrol edilen 2 serbestlik derecesindeki kontrolcü ile sağlanmıştır. Ek olarak, taşlama kuvvetlerinden dolayı oluşan kesici takım sehimi ve açısı da dikkate alınmıştır. Oluşan sehim ve açı farkı gerçek zamanlı olarak kuvvet geribeslemesi ile hesaplanıp, 6 serbestlik derecesine sahip hekzapod robot ile kompanzasyon sağlanmıştır. Yapılan literatür taramasına göre, bu çalışma, açı kompanzasyonu uygulanırken şekli bilinmeyen bir numunenin taşlama işleminin gerçekleştirildiği ilk çalışmadır. PID ve aktif bozucu giriş engelleme kontrolcüsü olmak üzere iki farklı kontrolcü denenmiş, robotik taşlama düzeneğinde yapılan deneyler ve sonuçlar üzerindeki tartışma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Grinding operation has an advantage of precise form shaping in machining processes. However, if the surface profile is not known before the machining process, it is hard to obtain an accurate surface profile using a grinding operation. In this work, a novel method to compensate the form shaping errors in grinding operations due to the lack of a priori knowledge of the surface profile will be presented. Grinding operation on a workpiece with an unknown surface profile is aimed. Compliance force control is implemented by means of admittance control in two degrees of freedom using a piezo actuator and a hexapod parallel manipulator. The desired force interaction between the tool and the workpiece was achieved by imposing an offset from the preset depth of cut. Additionally, tool deflection due to the grinding forces of the robotic grinding setup is taken into consideration. The deflections are computed from the grinding forces in real time and the compensation is performed by the hexapod robot in six degrees of freedom. Based on the literature review, this is the first study in which grinding on a workpiece with an unknown surface profile was performed while tool deflection due to the grinding forces was compensated. Two different control algorithms namely PID control and Active Disturbance Rejection Control were tested on a robotic grinding setup and the experiment results are discussed.