Control of flow structure on 45 degree swept delta wing using passive bleeding
45 derece ok açılı delta kanatların pasif akıtma yöntemi ile kontrolü
  1. Tez No: 474915
  2. Yazar: BURCU KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda, araştırmacılar, İnsansız Hava Araçları (UAV), İnsansız Muharebe Hava Araçları (UCAV) ve Mikro Hava Araçlarında (MAV) yaygın kullanımları ile ortaya çıkan, düşük süpürme açılı delta kanatların karmaşık akış yapısının ardındaki fiziksel fenomeni anlamayı ve kontrol etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu araçların uçuş performanslarını istikrarlı hale getirmek ve çalışma kabiliyetlerini geliştirmek için, düşük süpürme açılı delta kanatları üzerinde akış yapılarını anlama ve kontrol etme konusunda ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, pasif akıtma metodunu kullanarak, Λ = 45 derecelik süpürme açısına sahip bir delta kanadın üzerindeki akış yapısını, üç boyutlu yüzey ayrımının ortadan kaldırılmasını amaçlayarak kontrol etmektir. Pasif akıtma; kanadın içindeki basit geçitler sayesinde iç basınç farkını kullanarak havanın basınç tarafından emme tarafına akışını sağlayan bir yöntemdir. Deneyler, yüzey basınç ölçümleri ve parçacık görüntülemeli hız ölçüm tekniği (PIV) kullanılarak düşük hızlı bir rüzgar tünelinde gerçekleştirilmiştir. Serbest akış yönüne göre belirlenmiş, β = 13,18 and 23 derece arka açılı üç kanat üzerinde, arka açıkonfigürasyonlu pasif akıtmanın akış yapısı üzerindeki etkisini Temel kanat yüzeyindeki akış yapısıyla kıyaslamak için, geniş bir hücum açısı aralığında 13≤𝛼≤23 derece ve çeşitli Reynolds sayıları 3.5×104
Özet (Çeviri)
In recent decades, researchers aim to understand and control the physical phenomenon behind the complex flow structure of low swept delta wings arising with their widespread use in Unmanned Air Vehicles (UAV), Unmanned Combat Air Vehicles (UCAV) and Micro Air Vehicles (MAV). In order to extend the working capabilities of these vehicles with having stable flight performance, detailed studies on understanding and controlling the flow structures over low swept delta wings are required. The aim of the present study is to control the flow structure over a non-slender delta wing with sweep angle of 𝛬=45 degree using passive bleeding with particular interest in eradication of three-dimensional surface separation. The passive bleeding is a method, which uses simple passages inside the wing and allows the fluid flow from the pressure side to the suction side using the inherent pressure difference. The experiments are conducted in a low speed wind tunnel using surface pressure measurements and Particle Image Velocimetry (PIV), where the streamlines and the corresponding patterns of velocity and vorticity are3 characterized on a plane immediately adjacent to the surface of the wing. Three different bleeding configurations with back angles β = 13,18 and 23 degrees, where these angles define the bleeding passage orientations with respect to free stream velocity, are tested to quantify the effect of passive bleeding with back angle on flow structure compared to Base planform for broad ranges of Reynolds numbers 3.5×104