A Numerical study of the air motion inside a frost-refrigerator
Cebri hava dolaşımlı bir buzdolabı içindeki hava hareketinin sayısal bir çalışması
- Tez No: 47492
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu çalışmanın başlıca amacı bir cebri hava dolaşımlı buzdolabı içerisindeki bava hareketinin sayısal bir modelini meydana getirmektir. Cebri hava dolaşımlı buzdolaplarının tasarımı standart tip buzdolapları ile karşılaştırıldığında oldukça karmaşıktır. Başlıca farklılıklardan birisi buzdolabı içerisindeki zorlanmış hava hareketinin varlığıdır. Bu hareketin anlaşılması ve kontrol edilmesi bu tip buzdolapların soğutma performansının arttırılmasında esastır. Sonlu elemanlar yöntemi herhangi bir geometriye uygulanabilirliğinden dolayı buzdolabı içerisindeki sayısal modelin meydana getirilmesi için seçilmiştir. Bu nedenle, bir HP 720 iş istasyonuna bağlı son derece gelişmiş bir sonlu elemanlar yazdım paketi, ANSYS/FLOTRAN, Boğaziçi Üniversitesi akışkanlar mekaniği laboratuarında kullanılmıştır. Bir seri deneylerden elde edilen hava hızı, buzdolabı iç duvar sıcaklıkları ile buzdolabı içi ortalama sıcaklıklar temel alınarak sayısal bir model oluşturulması buzdolabı içindeki hız ve sıcaklık dağılımının elde edilmesinde en uygun yaklaşım olarak görülmüştür. Hesaplanan değerler ile karşılaştırılacak hava hızlan ve sıcaklık dağılımları ölçümleri PEG Profilo Elektrikli Gereçler Sanayii A.Ş., Araştırma ve Geliştirme Merkezinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The primaxy objective of this study is to create a numerical model of the air motion inside a frost-free refrigerator. The design of the frost-free refrigerators is quite complicated as compared to the design of the standard refrigerators. One of the main difficulties is the presence of a forced air motion inside the refrigerator. Understanding and controlling this motion is fundamental in improving the refrigeration performance of this type of refrigerators. Finite elements method was chosen to create a numerical model inside the refrigerator because of its capability of application to any geometry. For this reason, a quite advanced finite elements software package, ANSYS/FLOTRAN, was used in the fluid mechanics laboratory of Boğaziçi University, installed on a HP 720 workstation. A numerical model based on the data, such as air velocity, refrigerator inside wall temperatures and average temperatures, which were obtained from a series of experiments, seemed to be the most appropriate approach to obtain velocity and temperature distributions inside the refrigerator. Air velocity and temperature distributions measurements to be compared with the computational results were made at PEG Profilo Elektrikli Gereçler Sanayii A.Ş. Research and Development Center.