Smart toys in teaching of social studies concepts to children with intellectual disability
Zihinsel engelli çocuklara hayat bilgisi kavramlarının öğretiminde akıllı oyuncaklar
  1. Tez No: 474939
  2. Yazar: CANSU ÇİĞDEM EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye'de ve tüm dünyada, zihinsel engelli çocuklar için teknoloji ile zenginleştirilmiş öğrenme ortamları henüz istenilen noktaya ulaşmamıştır. Zihinsel engelli çocuklara hayat bilgisi kavramlarının öğretilmesinde ileri teknolojilerin etkinliğini araştıran sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, zihinsel engelli öğrencilere hayat bilgisi kavramlarını öğretmede akıllı oyuncakların etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bahsedilen akıllı oyuncaklar / teknoloji zenginleştirilmiş öğrenme ortamları bu çalışma kapsamında geliştirilmiştir. Bu çalışmanın zihinsel engelli çocuklara hayat bilgisi kavramlarının öğretilmesinde olumlu bir etkisinin olup olmadığını belirlemek için çoklu yöntem araştırma tasarımı kullanılmıştır. Ayrıca, öğrenci motivasyonu ve akıllı oyuncak teknolojisinin kullanılabirliği (etkililik, verimlilik ve memnuniyet) öğretmen görüşleri incelenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu zihinsel engelli altı kişi ve dört özel eğitim öğretmeninden oluşmuştur. Katılımcı olabilmek için bireylerin basit sözel yönergeleri takip edebilme gibi bazı önkoşul becerileri sağlamaları beklenmiştir. Özel eğitim öğretmenlerinin akıllı oyuncak hakkındaki görüşlerini anlamak için yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Etkililik, güvenilirlik, sosyal geçerlilik ve kullanılabirlik olmak üzere dört çeşit veri toplanmıştır. Etkililik verisinin analiz sonuçlarına göre, akıllı oyuncaklar hayat bilgisi kavramlarını zihinsel engelli çocuklara öğretmek konusunda pozitif bir etkiye sahiptir. Ayrıca, mülakat sonuçları akıllı oyuncakların öğrencinin motivasyonunu artırdığını ortaya çıkarmıştır. Çalışmada kullanılabilirlik sonuçları ise akıllı oyuncak teknolojisinin etkili, verimli ve tatmin edici olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey and all around the world, technology-supported learning environments for children with intellectual disability (ID) have not yet reached to a desired point and there are limited studies that investigate the effectiveness of advanced technologies in teaching social studies concepts to children with ID. For this purpose, the current study aims to investigate the effectiveness of smart toys in teaching social studies concepts to children with ID. The mentioned smart toys/technology enhanced learning environments were developed in the scope of this study. A multi-method research design was used to determine whether this study has a positive effect on teaching social studies concepts to children with ID. In addition, children' motivation were analyzed together with the usability of (effective, efficient and satisfactory) the technology from teachers' point of view. Six individuals with IDs and four special education teachers formed the participants of the study. To be eligible for participation, individuals were expected to meet some requirements such as the ability to follow simple verbal instructions. Semi structured interviews were conducted with special education teachers to understand their opinions about the smart toy. Four kinds of data were collected, namely effectiveness, reliability, social validity, and usability. According to the results of the analysis of effectiveness data, smart toys have a positive effect in teaching social studies concepts to children with ID. Also, interview results revealed that, smart toys increased student motivation, and that smart toy technology developed in this study was effective, efficient, and satisfactory.