The effects of sex ratio in estimation of genetic differentiation in Populus nigra populations
Populus nigra popülasyonlarında eşey oranının genetı̇k farklılaşmaya olan etkı̇sı̇
- Tez No: 474938
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Etkili popülasyon büyüklüğü koruma çalışmaları için önemli bir kavramdır. Erkek- dişi oranındaki sapma, etkili popülasyon büyüklüğünü düşürerek genetik varyasyonda kayba neden olur. Bu çalışmada, 5 coğrafik bölgeden 121 klona ait mikrosatellit DNA belirteç verileri kullanılarak, Türkiye'deki Populus nigra populasyonlarında cinsiyetler arasındaki genetik çeşitlilik değerlendirilmiş ve erkek- dişi oranındaki sapmanın genetik farklılaşmaya etkisi araştırılmıştır. Mevcut veri setinde çok sayıda özdeş genotip tespit edildi. Aynı genotip hem dişi hem erkek bireylerde gözlemlendi. Bu durum nadir görülen, ikievcikli üreme yapısından sapmaya işaret ediyor olabilir. Yapı analizinde k-means gruplama yöntemi kullanılarak üç farklı küme tahmin edildi ve bu kümeler arasında kayda değer farklılaşma tespit edildi. Ancak bu kümeler, bireylerin bölgesel sınıflandırılması ile benzerlik göstermedi. Ayrıca, önceden tanımlanmış 5 coğrafik popülasyon arasında varyasyon görülmedi. Toplam ortalama alelik zenginlik erkek ve dişi grubu için aynı bulunurken, heterozigotluğun erkek grubunda daha fazla olduğu görüldü. Çalışılan lokuslarda, erkek ve dişilere özel alleller tespit edildi. Erkek ve dişiler arasında anlamlı bir genetik varyasyon görülmemesine rağmen dört lokus kombinasyonu ayrı incelendiğinde empirik bir farklılaşma gözlemlendi. Bunlara ek olarak, bir simülasyon yazılımı prototipi gelişitiridi ve eldeki veriler kullanılarak erkek-dişi oranındaki eşitsizliğin gelecek nesillerde genetik çeşitlilik ve farklılaşma üzerindeki etkileri incelendi. Sonuçlar, eğer eşitsizlik devam ederse, alel kaybı ve fiksasyonunun daha çabuk gerçekleşebileceğini ve genetik varyasyon kaybı görülebileceğini, izolayson oluşması durumundaysa farklılaşmanın daha hızlı olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Effective population size is an important concept in conservation biology. Biased sex ratio lowers effective population size, consequently causing loss of genetic variation. In this study, available microsatellite DNA marker data of 121 Populus nigra clones originated from 5 geographical regions were analyzed to evaluate genetic diversity of genders and to investigate possible effects of sex ratio on differentiation in these populations in Turkey. There was an abundance of identical genotypes in the dataset. The same genotypes were observed both in males and females that might be suggesting a rare occurrence of deviation from dioecism. Three clusters were estimated in structure analysis with k-means clustering. Significant differentiation was found among clusters. However, they did not correlate with geographical assignment of clones. Also, there was no variation between pre-determined five geographical populations. Overall allelic richness was found to be similar for both genders whereas heterozygosity was higher in males. Both male and female group had private alleles on all studied loci. Although there was no significant variation between genders, combination of four loci showed a slight empirical differentiation. Additionally, a simulation software prototype was developed to see effects of sex ratio on diversity and differentiation in future generations given the available molecular data. Results showed that if biased sex ratio persists, allele loss and fixation might occur in a higher rate, causing a loss of variation and faster differentiation in case of isolation.