Multi-support seismic excitation of long span highway bridges
Uzun açıklıklı köprülerin çoklu mesnet sismik analizi
  1. Tez No: 474948
  2. Yazar: TUNÇ GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, DOÇ. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Köprü mühendisliğinde sismik analiz ve dizayn yaygın uygulamalar olup, mühendislik açısından tecrübe ve bilgi gerektirmektedir. CALTRANS (2010) ve AASHTO (2007) gibi teknik şartnameler bu konuda gerekli bilgiyi sağlamaktadır. Önerilen metodlar, tepki spectrumu analizi ve zaman tanımlı analiz metodlarını kapsamaktadır. Genel olarak bu metodlar basit yapıların dinamik davranışlarını belirlemede yeterlidir Fakat, sözkonusu yapı uzunsa ve/veya değişken zemin koşullarına tabiyse bu durum değişmektedir. Böyle durumlarda zemin yapı etkileşimi ve zemin büyütme etkileri de gözönüne alınmalıdır. Çoklu Mesnet Sismik Analizi, bu etkileri dinamik model davranışına başarılı bir şekilde yansıtan bir metottur. Bu metotda, her bir mesnete etrafındaki zemin koşullarına uygun olarak büyütülmüş ve herbiri farklı olan yer hareketleri verilir. Bu çalışmada Türkiye'nin Bursa şehrinde bulunan uzun bir viyadüğün Çoklu Mesnet Sismik uyarımı altındaki dinamik davranışı incelenmiştir. Modelin toplamda dört farklı yükleme durumunda analizi yapılmış ve her bir durumda analizin detayı arttırılarak yerel zemin koşullarını daha iyi yansıtır bir duruma getirilmiştir. Son yükleme durumunda (Durum 4), Çoklu Mesnet Sismik analizinin tüm etkileri gözlemlenebilmektedir. Bu yükleme durumları 6 farklı yer hareketi ile tekrarlanmış ve bulunan sonuçlar her yer hareketi için kendi içinde kıyaslanmıştır. Bu tezde elde edilen sonuçlar, yerel zemin koşullarını gözönünde bulundurmayan basitleştirilmiş analiz ve modelleme tekniklerinin sonuçları önemli derecede güvenli ya da güvensiz tarafta tahmin ettiğini göstermektedir. Bunun yanında, büyük ve kompleks yapılarda dinamik yapı davranışının yeterli kesinlikte tahmin edilebilmesi için, modellemeye zemin yapı etkileşiminin dahil edilmesinin gerektiği sonucuna varılmıştır. Elde edilen sayısal veriler, Çoklu Mesnet Uyarımı durumunda, bütün mesnetlere aynı yer hareketinin verildiği duruma göre önemli derecede farklı yüklerin ve deplasmanların elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Seismic design and analysis are common practices in bridge engineering which require both knowledge and experience. Technical standards, such as CALTRANS (2010) and AASHTO (2007) provide guidance on the analysis with the methods ranging from Response Spectrum Analysis (RSA) to Time History Analysis (THA). These methods are usually sufficient for obtaining the seismic behavior of common structures and capture the dynamic behavior with decent accuracy. However, this may not be the case for structures which span long distances and/or subject to significantly varying soil conditions. In such cases, Soil Structure Interaction (SSI) and site-response effects should also be taken into consideration. Multi-Support Excitation (MSE) is a dynamic analysis approach which reflects such effects on analyzed models with accuracy. In this method, supports of the structures are excited with different ground motions which are amplified according to the soil conditions present at these supports. In this thesis, finite element model of a very long viaduct, which is located at Bursa, Turkey, is developed and analyzed under the effects of Multi-Support Excitation. The model of the viaduct is analyzed for four different loading cases. With each case, complexity of the analysis is increased, reflecting the non-uniformity of the soil conditions more apparently. In the last case, (Case 4) a complete Multi-Support Excitation analysis is carried out. These analysis cases are repeated with 6 different bedrock motions as input and the results are compared for each loading case. Findings of this thesis show that for complex bridges which have heterogeneous soil conditions beneath, using simplified analysis methods which does not consider local soil conditions may end up underestimating or overestimating the results significantly. Additionally, Soil Structure Interaction should also be included in models for complex and long structures to obtain more accurate results. Numerical results of this study show that analyzing long structures under Multi-Support Excitation (MSE) yields significantly different forces and displacements compared to the case where THA analysis is carried out with identical input motions applied at supports.