Production and characterization of multilayered one dimensional plasmonic nanowires
Çok katmanlı tek boyutlu plazmonik nanotellerin üretimi ve incelenmesi
- Tez No: 474968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK, DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında temel amaç, düşük boyutlu nanoyapıların plazmonik özelliklerinin uyarlanması yoluyla iyileştirilmiş optik özellikler elde etmektir. Düşük boyutlu ve çok katmanlı nanoyapılar melez plazmon kiplerini desteklediklerinden, oluşan bu kiplerden bir kısmı oldukça düşük sönümlenmeye maruz kalır ve ortaya uzun menzilli ve uzun ömürlü plazmonlar çıkar. Bu nanoyapıların ince film fotovoltaik aygıtlarda ışık yönlendirici arayüzler ya da tümleşik fotonik devre ara bağlantıları gibi alanlarda kullanım potansiyeli bulunmaktadır. Bu amaçla, tek boyutlu metal ve dielektrik katmanlardan oluşan yeni bir geometri tasarlanmıştır. Çok katmanlı nanoyapıların saçılma izgeleri nanoyapıyı oluşturan katmanların kalınlıklarıyla yakından ilişkilidir. Yüksek boy/en oranlı, polyol tekniğiyle sentezlenmiş gümüş nanotellerin üzerine dielektrik titan dioksit (TiO2) ince filmlerin kaplanmasında atomik katman yığma (ALD) tekniği kullanılmıştır. ALD işlemi, çeşitli teknikler kullanılarak ince filmlerin bileşimsel, biçimsel, optik ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi yoluyla eniyileştirilmiştir. TiO2 kaplı gümüş nanotellerin üzerine kaplanan ince bir gümüş katman plazmon melezleşmesine yardımcı olmuştur. Elde edilen nanotellerin optik incelenmesi göstermiştir ki metal-dielektrik-metal katmanlardan oluşan tek boyutlu eş eksenli nanotellerin plazmonik özellikleri, nanoteli oluşturan katmanların uyarlanmasıyla ayarlanabilmektedir. Bu çalışmada, çok katmanlı tek boyutlu nanotellerde yeni melez plazmon kiplerinin oluşturulabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the main objective is to obtain enhanced optical properties from low dimensional nanostructures via tailoring their plasmonic properties. As the low dimensional multilayered plasmonic structures bear hybrid plasmon modes due to plasmon mixing, some of these modes are found to be subject to very low attenuation, resulting in long range and long lifetime plasmons. Such nanostructures have the potential to be utilized as efficient light management interfaces in thin film photovoltaic devices or as low-loss interconnects in integrated photonic circuitry. For this purpose, a novel geometry was designed composed of one dimensional (1D) metal/dielectric multilayers. Scattering spectra of multilayered nanostructures depend strongly on the thicknesses of the layers. Atomic layer deposition (ALD) technique was used to deposit thin titanium dioxide (TiO2) spacer layers on high aspect ratio polyol synthesized core silver nanowires. The ALD process was optimized by investigating the compositional, morphological, optical, and electrical properties of the deposited thin films using various characterization techniques. A thin layer of silver on top of TiO2 coated silver nanowires serves as a coaxial outer layer facilitating plasmon hybridization. The optical characterization of the resultant nanowires indicates that the plasmonic response of 1D coaxial nanowires of metal-dielectric-metal multilayers can be tuned by tailoring the constituent layers. In this study, we showed that it is possible to generate new hybridized plasmon modes in 1D multilayered nanowires.