Investigation of concentration possibility of Artvin-Dereici complex sulfide ore by flotation
Artvin-Dereiçi kompleks sülfürlü cevherinin flotasyon ile zenginleştirilebilme olanağının belirlenmesi
- Tez No: 474970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ EMRE ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada Artvin-Dereiçi cevherinin flotasyon yöntemi ile konsantrasyona uygunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Başlangıçta, tüvenan Artvin-Dereiçi cevherinin mineralojik karakterizasyon çalışması hem optik mikroskop hem de XRD tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Parlak-kesit yöntemi ile hazırlanan cevher numunelerinin optik mikroskop görüntüleri ve XRD analizleri, cevherin kalkopirit (CuFeS2), galen (PbS) ve sfalerit (ZnS) gibi potansiyel ekonomik değere sahip olan minerallerle birlikte başlıca pirit ( FeS2), kalsit (CaCO3), dolomit (CaMg(CO3)2) ve kuvars (SiO2) gibi gang minerallerinden oluştuğunu göstermiştir. Mineralojik analize ek olarak cevherin elementsel analizi gerçekleştirilmiş ve ortalama metal tenörleri %1.43 bakır (Cu), %1.05 kurşun (Pb) ve %6.32 çinko (Zn) olarak belirlenmiştir. Hem mineralojik hem de elementsel karakterizasyon çalışmaları Artvin-Dereiçi cevherinin kompleks sülfürlü bir cevher olduğunu göstermiştir. Bakır, kurşun ve çinko metallerinden satılabilir tenör ve randıman değerlerine sahip ayrı konsantreler elde etme amacı ile yapılan seçimli flotasyon testlerinden önce, cevher yığın konsantre elde etmek için optimum flotasyon koşullarını belirleme amacı ile laboratuvar ölçeklerinde kesikli flotasyon testlerine tabi tutulmuştur. Seçimli flotasyon deneylerinde iki ana yöntem uygulanmış olup, ilk yöntemde toplu bakır-kurşun-çinko konsantresi elde edilirken, ikinci yöntem toplu bakır-kurşun konsantresi elde etmek için tasarlanmıştır. Seçimli flotasyon testleri her iki yöntemi de takip edecek şekilde yapılmıştır. İlk yöntem için uygulanan akım şemasında, % 88.43 randıman ile %23.25 Cu tenörlü ve %6.20 randıman ile %9.05 Cu tenörlü iki farklı bakır konsantresi elde edilmiştir. Buna ek olarak, birinci yöntemle %90.35 randıman ile %50 Zn tenörlü çinko, %89.32 randıman ile %16.75 Pb tenörlü kurşun konsantreleri elde edilmiştir. İlk yönteme kıyasla, bakır, kurşun ve çinko konsantrelerinin metalurjik değerleri ikinci yöntemde dikkate değer bir şekilde artmıştır. Bu yöntem ile %98.79 randıman ile %19.1 Cu tenörlü bakır ve %80.0 randıman ile %54.52 Zn tenörlü çinko konsantreleri elde edilmiştir. Tüvenan cevherin kurşun tenörü ikinci yöntemin uygulanmasıyla %1'den %45.56 Pb değerine %96.81 randıman ile yükseltilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed at investigating the amenability of Artvin-Dereiçi ore to concentration by flotation method. Initially, mineralogical characterization study of run-of-mine Artvin-Dereiçi ore was conducted using both optical microscope and XRD technique. Optical microscope images of samples, prepared as polished sections, and XRD analysis revealed that the ore consisted of minerals with potential economic value, chalcopyrite (CuFeS2), galena (PbS), and sphalerite (ZnS), together with gangue minerals, mainly pyrite (FeS2), calcite (CaCO3), dolomite (CaMg(CO3)2), and quartz (SiO2). In addition to mineralogical analysis, the elemental analysis of the ore was carried out and the mean metal grades were determined as 1.43% copper (Cu), 1.05% lead (Pb), and 6.32% zinc (Zn). Both mineralogical and elemental characterization studies showed Artvin-Dereiçi ore was a complex sulfide ore. Prior to selective flotation tests, conducted to obtain separate concentrates of copper, lead, and zinc metals with marketable grade and recovery values, the ore was subjected to a series of laboratory scale batch-flotation tests to determine the optimum flotation conditions for obtaining bulk concentrates. In the selective flotation tests, two main methods were applied that in the first method, a bulk copper-lead-zinc concentrate was obtained, while the second one was designed to obtain a bulk copper-lead concentrate. Following the both test methods, the selective flotation studies were conducted. In the flowsheet applied for the first method, two different copper concentrates assaying 23.25% Cu at 88.43% recovery and 9.05% Cu at 6.20% recovery were obtained. In addition, the first method yielded a zinc concentrate, assaying 50% Zn at 90.35% recovery and a lead concentrate having 16.75% Pb grade at 89.32% recovery. As compared to the first method, metallurgical values of copper, lead, and zinc concentrates increased remarkably in the second method. This method yielded a copper concentrate assaying 19.1% Cu at 98.79% recovery and a zinc concentrate assaying 54.52% Zn at 80.0% recovery. Lead grade of the run-of-mine ore was upgraded from 1% to 45.6% Pb with 96.81% recovery utilizing the second method.