Finite element analysis and tests of composite beams with fiber Bragg grating sensors under torsional load for structural health monitoring applications
Yapısal sağlık izleme uygulamaları için fiber Bragg ızgara algılayıcılar içeren kompozit kirişlerin burulma yükleri altındaki sonlu elemanlar analizleri ve testleri
- Tez No: 474994
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde, kompozit yapıların Yapısal Sağlık İzleme uygulamaları için Fiber Bragg Izgara algılayıcıların uygulanabilirliği incelenmiştir. Gömülü Fiber Bragg Izgara algılayıcı içeren kompozit kirişlerin üretim süreci metodu ve gereklilikleri sunulmuştur. Yüzeye yapıştırılmış ve gömülü Fiber Bragg Izgara algılayıcılarla donatılmış kompozit kirişler statik burulma yükü altında test edilmiştir. Ek olarak, kompozit kirişlerin burulma yükleri altındaki Sonlu Elemanlar Analizleri, ticari sonlu elemanlar kodu ABAQUS® kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Takiben, Sonlu Elemanlar Analizlerinden ve testlerden elde edilen burulma momenti ve kayma gerinimi sonuçları, aralarındaki tutarlılığı gözlemlemek amacıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bir örnek çalışma olarak, gerinim ölçer ve Fiber Bragg Izgara algılayıcılarla donatılmış bir kompozit kirişin statik burulma testi, gerinim sonuçları arasındaki uyumu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, feasibility of Fiber Bragg Grating sensors for Structural Health Monitoring applications of composite structures is studied. The method and essentials for the manufacturing process of composite beams with embedded Fiber Bragg Grating sensors are presented. Composite beams instrumented with surface bonded and embedded Fiber Bragg Grating sensors are tested under static torsional load. In addition, Finite Element Analyses of composite beams under torsional load is conducted using the commercial finite element code ABAQUS®. Subsequently, the results obtained from the tests and from the Finite Element Analyses are compared to observe the consistency between the torque and shear strain results. Furthermore, as a case study, static torsion test of a composite beam equipped with both a strain gage and a Fiber Bragg Grating sensor is performed for the purpose of identifying the agreement between the shear strain results.