Bir insansız hava aracının kanadının statik yapısal davranışının incelenmesi
Analysis of the static structural behavior of an unmanned aerial vehicle wing
  1. Tez No: 251617
  2. Yazar: FIRAT MUŞLULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT MECİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, kompozit mini bir insansız uçak kanadının statik yük altındaki davranışı deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Tamamen kompozit malzeme olan kanat, cam elyafı, karbon elyafı, yüksek mukavemetli havacılık köpüğü (Rohacell®) ve epoksi reçine kullanılarak üretilmiştir. Çalışmada, tasarımı itibariyle, çantada taşınabilmesi için üç parça olarak üretilen bir kanadın sökülüp takılabilen uç kısmı incelenmektedir. Çalışma kapsamında, deneylerde kullanılmak üzere, orijinal bir kanadın üretildiği atölye şartları ve imalat yöntemleriyle bir kanat imal edilmiştir. Çalışmanın deneysel tarafını oluşturan statik yükleme testi, kanadın maruz kaldığı yayılı yükü en iyi şekilde temsil edebilmesi açısından kum torbalarının kanada yüklenmesiyle yapılmıştır. Kanadın kirişi üzerinde belirlenen iki noktasına yapıştırılan gerinimölçerlerle yükler altında, kanattan hem veter, hem de açıklık boyunca gerinimler okunmuştur. İlave olarak kanat ucu yer değiştirme değerleri de deneyler esnasında kayıt altına alınmıştır. Okunan bu değerler, ABAQUS sonlu elemanlar hesaplama yazılımı kullanılarak yapılan sayısal analizlerden elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, behavior of an unmanned aerial vehicle?s wing static loads has been analysed experimentally and numerically. The studied wing was manufactured by using fiberglass, carbon fiber, high strength aviation foam (Rohacell®) and epoxy resin. Part analysed and tested is the tip part of a three part designed wing which can be unmounted for backpacking. A wing is manufactured in the same workshop conditions and manufacturing methods as in the original wing. As the experimental part of the study, wing was loaded with sandbags in order to simulate distributed wing load. By glueing straingauges on the spar, chordwise and spanwise strains were obtained. Additionally, wing tip vertical displacement was also measured by ruler. All these values were compared with the results from finite element analysis calculated in ABAQUS.