The functional effects of AKR1B10 overexpression in colorectal cancer cell lines
AKR1B10 aşırı ifadelenmesinin kolorektal kanser hatları üzerindeki fonksiyonel etkileri
  1. Tez No: 474999
  2. Yazar: ESİN GÜLCE SEZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aldo-keto redüktazlar (AKRler) birçok anabolik ve katabolik reaksiyonsiyolarda rol oynayan nikotinamid adenin dinükleotit (NAD(P)H) bağımlı oksidoredüktazlardır. Fazla aktif edildikleri zaman polyol yolağını aktive ederek oksidatif strese sebep olurlar. Aldo-keto redüktazlar diyabet, astım, üveit, sepsis, aterosklerosis, periyodontit ve çeşitli kanserler gibi enflamasyona bağlı hastalıklarda yer almaktadır. AKR ailesinin üyelerinden olan AKR1B10, ince bağırsak aldoz redüktazı olarak bilinir ve özellikle ince bağırsak ve kolonda aşırı ifadelenir. Karaciğer kanseri gibi birçok kanser türünde aşırı ifalenmesine rağmen, mikrodizin datalarına göre, kolorektal kanser hastaları normal kolorektal dokuları ile kıyaslandığında az miktarda AKR1B10 ifade eder. Gen zenginleştirme analizleri, bu hastalarda tümörün daha çok metabolizma genleri ile alakalı olduğunu göstermiştir. AKR1B10 aşırı ifadelenmesinin etkilerini daha iyi anlayabilmek için, kolorektal kanser hücre hatlarından protein ifade etmeyenleri seçilmiştir. Hücre çoğalmasında ve hücre döngüsünde değişim görmememize rağmen, hücre hareketliliğinde ve NF-B adı verilen hücre yaşaması ve enflamasyonda önemli olan transkripsiyon faktörünün hücre çekirdeğine geçişinde , DNA'ya bağlanmasında ve transkripsiyonel aktivitesinde önemli miktarda azalma gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında, kolon kanseri hücrelerinde AKR1B10 ifadelenmesinin, doğrudan hücre çoğalması ile kanser ilerleyişini etkilemesinden ziyade, daha dolaylı bir şekilde metabolizma ile ilgili yolakları aktifleştirerek etkilediği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aldo-keto reductases (AKRs) are nicotinamide adenine dinucleotide (phosphate) (NAD(P)H) dependent oxidoreductases that are involved in many anabolic and catabolic reactions. When they are over-activated, the polyol pathway is activated that results in oxidative stress. AKRs are implicated in many inflammation-associated diseases including diabetes mellitus, asthma, uveitis, sepsis, atherosclerosis, periodontitis, and many cancers. AKR1B10, a member of the AKR family that is also known as small intestine like aldose reductase is highly expressed in the small intestine and colon. Analysis of publicly available microarray datasets indicated that colorectal cancer (CRC) patients showed lower AKR1B10 expression compared to normal tissues, although AKR1B10 was overexpressed in other cancers such as liver cancer. Gene set enrichment analyses indicated significant enrichment of metabolism related genes in tumors that expressed high amounts of AKR1B10. In order to understand the functional effects of AKR1B10, we overexpressed AKR1B10 in CRC cell lines that do not express the protein. We observed no alterations in cellular proliferation or cell cycle; however, cellular motility was reduced, along with a decrease in the nuclear translocation, DNA binding and transcriptional activity of NF-B, which is an important transcription factor that is necessary for cell survival and inflammation. The work carried out in this thesis suggests that the expression of AKR1B10 in colon cancer cells may not directly affect cancer progression by affecting cell proliferation or cell cycle; rather, the protein has a more indirect effect, perhaps through the activation of metabolism related pathways.