The effects of a functional thinking intervention on fifth grade students' functional thinking skills
Fonksiyonel düşünme uygulamasının beşinci sınıf öğrencilerinin fonksiyonel düşünme becerilerine etkileri
- Tez No: 647923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çalışmanın amacı, fonksiyonel düşünme uygulamasının 5. sınıf öğrencilerinin fonksiyonel düşünme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Ankara'da iki devlet ortaokulunda öğrenim gören 43 5. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Bunlardan bir okulda bulunan 20 öğrenci deney, diğer okulda bulunan 23 öğrenci kontrol grubunu oluşturmuştur. Katılımcılar, Ankara'daki devlet ortaokullarından uygun örnekleme kullanılarak seçilmiştir. Kontrol grubu öğrencileri fonksiyonel düşünme ile ilgili herhangi bir uygulamaya katılmazken, deney grubu öğrencileri 12 saat süren (yaklaşık 3 hafta) fonksiyonel düşünme uygulamasına katılmışlardır. Her iki gruba da ön ve son test olarak Fonksiyonel Düşünme Testi (FDT) uygulanmıştır. Nicel veriler, öğrencilerin fonksiyonel düşünme stratejilerinin nitel olarak analiz edilmesiyle desteklenmiştir. İstatistiksel analiz, fonksiyonel düşünme uygulamasının öğrencilerin fonksiyonel düşünme becerileri üzerinde bir etkisinin olup olmadığını araştırmak için yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları deney ve kontrol grubu arasında son testte anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, deney grubu, ön test ve son test arasında anlamlı bir gelişme göstermiştir. Deney grubu öğrencileri, fonksiyonel düşünme uygulaması sonrasında fonksiyon kuralını değişkenler kullanarak belirlemede anlamlı olarak daha iyi bir performans sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of a functional thinking intervention on 5th-grade students' functional thinking skills. The sample of the current study was 43 fifth grade students in two public middle schools in Ankara, in which 20 of them constituted the experimental group in one school, and 23 of them constituted the control group in the other school. The sample was chosen by the convenience sampling method from public secondary schools in Ankara. While the control group students did not attend any intervention about functional thinking, the experimental group students participated in a functional thinking intervention lasting 12 hours (about 3 weeks). A Functional Thinking Test (FTT) was applied as a pre- and post-test to both groups. The quantitative data was supported by analyzing students' functional thinking strategies qualitatively. The statistical analyses were conducted to investigate whether there was an effect of the functional thinking intervention on students' functional thinking skills. The results of the study showed that there was not a significant mean difference between the experimental and control group at pre-test or post-test. However, the experimental group showed significant pre-to-post gains. Also, experimental group students were significantly better at being able to use variables in defining the function rule after the functional thinking intervention.