Evaluation of functional changes in AKR overexpressing colorectal cell line SW480
AKR aşırı ifadelenen kolorektal hücre hattı SW4480'dekifonksiyonel değişikliklerin değerlendirilmesi
- Tez No: 661929
- Danışmanlar: PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE, DOÇ. İREM EREL GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Aldo-Keto Redüktazlar (AKR), aldehitleri ve ketonları birincil ve ikincil alkollere indirgeyerek faz 1 metabolizmasında işlev gören nikotinamid adenin dinükleotit (NAD(P)H) bağımlı oksidoredüktazlardır. Daha önce yapılan çalışmalarla da desteklenen, bu protein süper ailesinde AKR1B1 ve AKR1B10 enzimlerinin ekspresyonu bu calışma tarafından da kolorektal kansere (CRC) bağlanmıştır. Fazla glikoz varlığında bu enzimlerin aşırı aktivasyonu, oksidatif strese neden olan ve kanserin ilerlemesine katkıda bulunabilen poliol yolağının aktivasyonuna neden olabilir. AKR enzimlerinin substratları, şekerlerden çeşitli kimyasal kanserojenlere kadar değişir. Birçok çalışma, kemoterapi ilaçlarının da bu enzimler tarafından metabolize edilebileceğini, bu durumun da ilaç direncine yol açabileceğini göstermektedir. Öte yandan, bu enzimler ile mezenkimal fenotip arasındaki bağlantı da değer arz etmektedir. Bu çalışmada, iki AKR enziminin, AKR1B1 ve AKR1B10'un aşırı ekspresyonunun, her iki genin de endojen ekspresyonuna sahip olmayan CRC hücre hattı SW480 üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. AKR1B1'i aşırı ifade eden hücrelerin daha yüksek motilite ve daha zayıf hücre-hücre yapışması gösterdiğini, ancak proliferasyonda önemli bir değişiklik olmadığını gözlemledik. Bu veriler, AKR1B1 ifadelenmesi ile birkaç farklı mezenkimal belirteç arasındaki güçlü ve anlamlı pozitif korelasyon hakkındaki önceki bulgularla tutarlıdır. Ayrıca ilk kez, açlığa tabi tutulmuş AKR1B1 eksprese eden hücrelerin, pentoz fosfat yolağının hız sınırlayıcı enziminden daha yüksek protein seviyelerini eksprese ettiğini, büyük olasılıkla aç hücrelerde artan oksidatif stresle başa çıkmanın bir yolu olduğunu gösterdik. AKR1B10 aşırı ifade eden hücreler önemli ölçüde daha az hareketliydi, daha yavaş bir hücre döngüsü ilerlemesi ve azalmış bir klonojenik potansiyel gösterdi. Genel olarak, verilerimiz kolorektal kanserde çok yakından ilişkili iki enzimin oldukça farklı etkileri hakkındaki önceki raporları doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Aldo-Keto Reductases (AKR) are nicotinamide adenine dinucleotide (NAD(P)H) dependent oxidoreductases that function in phase 1 metabolism by reducing aldehydes and ketones into primary and secondary alcohols. In this protein superfamily, the expression of AKR1B1 and AKR1B10 enzymes have been linked by us and others to colorectal cancer (CRC). Over-activation of these enzymes in the presence of excess glucose can result in the activation of the polyol pathway, which causes oxidative stress and might contribute to the progression of cancer. Substrates of the AKR enzymes vary from sugars to various chemical carcinogens. Many studies suggest that chemotherapy drugs can also be metabolized by these enzymes, leading to drug resistance. On the other hand, a link between these enzymes and a mesenchymal phenotype has also been gaining attention. In this study, we aimed to investigate the effects of overexpression of two AKR enzymes, AKR1B1 and AKR1B10, on CRC cell line SW480, which does not have the endogenous expression of either gene. We observed that AKR1B1 overexpressing cells showed higher motility and weaker cell-cell adhesion but no significant change in proliferation. These data are consistent with previous findings on a strong and significant positive correlation between the expression of AKR1B1 and several different mesenchymal markers. We also show for the first time that serum-starved AKR1B1 expressing cells expressed higher protein levels of a rate- limiting enzyme of the pentose phosphate pathway, most likely as a means to cope with the increased oxidative stress in the starved cells. AKR1B10 overexpressing cells were significantly less motile, showed a slower cell cycle progression and a reduced clonogenic potential. Overall, our data corroborate previous reports on the highly divergent effects of two very closely related enzymes in colorectal cancer.