Assessment of performance of drainage systems in earth-fill dams
Toprak dolgu barajların drenaj sistemlerinin performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 475007
  2. Yazar: AHSEN NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ, YRD. DOÇ. MELİH ÇALAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Toprak dolgu barajlar drenaj ömürleri boyunca sızmaya maruz kalırlar. Birçok durumda, boşluk suyu basıncını ve sızma miktarını belirli sınırların altında tutmak için sızmayla ilgili emniyet önlemleri alınmalıdır. Bu genellikle yatay, düşey ve topuk drenaj tesislerinin kurulmasıyla çözümlenir. Bu çalışma toprak dolgu barajlardaki drenaj tesislerinin uygunluğunu ve etkinliğini bulmayı araştırmaktadır. Bu amaçla, çeşitli malzeme ve geometriler farklı dren tipleri için ayrı ayrı dikkate alınmıştır. Kararlı durum sızma analizi, sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak yürütülmüştür. Sonuçlar, yatay drenin artan uzunluğunun sızıntı akışının artmasına ve sızma hattının daha kısa olmasına neden olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte yatay dren kalınlığının etkisi ihmal edilebilir. Sonuçlar aynı zamanda düşey drenin kaba malzeme gradasyonunun çekirdekte daha dik bir sızma hattına neden olduğunu göstermektedir. Artırılmış topuk dreni yüksekliği baraj boyunca yüksek sızıntı oranlarına sebep olmaktadır. Topuk dreni malzeme gradasyonunun drenaj performansı üzerinde belirgin bir rolü yoktur.
Özet (Çeviri)
Earth-fill dams are exposed to seepage throughout their lifetime. In many cases, seepage related safety precautions needed are to be taken to keep seepage rate and pore water pressures below certain limits. This is commonly handled by installation of drainage facilities which are blanket, chimney and toe drains. This study is aimed at finding suitability and the effectiveness of drainage facilities in earth-fill dams. For this purpose, various materials and geometries are considered for different drain types in separate cases. Steady-state seepage analyses are conducted using a finite element software. Results showed that increased length of blanket drain causes increased seepage flow and shorter path of phreatic line, whereas the effect of thickness of blanket drain can be neglected. The results also showed that coarser material gradation of chimney drain causes steeper phreatic line through the core. Increased height of the toe drain results in higher seepage rates through the dam. Material gradation of toe drain has not a distinct role on its performance.