Maturity and equivalent age functions of mineral admixtures incorporated mortars
Mineral katkı içeren harçların olgunluk ve eşdeğer yaş fonksiyonları
  1. Tez No: 475006
  2. Yazar: MUHAMMET ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tahribatsız muayene metotlarından biri olan olgunluk metodu üzerine birçok çalışma vardır. Ancak bu çalışmaların çoğu portland çimentosu ve çeşitleri ile ilişkilidir. Bu çalışmada, 4 farklı mineral katkı çimento yerine (kalker tozu, tras, uçucu kül ve öğütülmüş yüksek fırın cürufu) kütlece %6, %20 ve %35 oranlarında kullanılmıştır. Kontrol portland çimentosu ile üretilen harçlara ilaveten, katkılı çimentolarla ASTM C109'a göre 110 ± 5% yayılma değerine sahip harçlar da hazırlanmıştır. Daha sonra, 13 farklı harcın 2, 7, 14, 28 ve 90 günlük basınç dayanımları belirlenmiştir. Bu tezin amacı, mineral katkı çeşidinin ve miktarının olgunluk ve eşdeğer yaş fonksiyonlarına etkisini ilgili standartta (ASTM C1074) belirtilen yöntemleri kullanılarak incelemektir. Bu amaç için, karışımların, zahiri aktivasyon enerjisi ve baz sıcaklığı, ASTM C1074'te yer alan 3 farklı yönteme göre belirlenmiş ve bu yöntemler irdelenmiştir. Ayrıca, ASTM C1074'te yer alan A1.1.8.1 seçeneği kullanılarak, özellikle mineral katkılı çimentolar için, zahiri aktivasyon enerjisi ve baz sıcaklığının belirlenmesinde yeni bir yaklaşım önerilmiş ve bu yaklaşımdan elde edilen sonuçlar detaylıca tartışılmıştır. Bunlara ilaveten, bu karışımların basınç dayanımı-yaş ilişkisi dikkate alınarak, zahiri aktivasyon enerjisinin ve baz sıcaklığının belirlenmesi için bir yöntem önerilmiştir. Ayrıca, referans sıcaklığını 20°C kabul ederek, Nurse-Saul eşdeğer yaş fonksiyonu ve 3 farklı sıcaklıktaki basınç dayanım oranları arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies on the maturity method, which is a non-destructive testing methods. However, most of these studies are associated with portland cement and its types. In this study, 4 different mineral admixtures (limestone powder, trass, fly ash and ground granulated blast furnace slag) were used at 6%, 20% and 35% (by mass) replacement levels. Besides the control portland cement mortars, mortars having 110 ± 5% flow according to ASTM C109 were also prepared using the blended cements. Then, 2, 7, 14, 28 and 90-day compressive strengths of 13 different mortars were determined. The aim of this thesis is to investigate the effects of mineral admixture type and amount on the maturity and equivalent age functions using methods described in the relevant standard (ASTM C1074). For this purpose, apparent activation energy and datum temperature of these 13 mixtures were determined according to 3 different options in ASTM C1074 and these options were examined. In addition, a new approach was proposed especially for blended cements by using Option A1.1.8.1. and the results obtained from this approach were discussed in detail. In addition, a method was proposed for the determination of apparent activation energy and datum temperature by considering the compressive strength-age relationship of these mixtures. Besides, the relationship between the Nurse-Saul equivalent age function and ratio of compressive strength at 3 different curing temperature by taking the reference temperature as 20°C was examined.