Hydrogen-bonded layer-by-layer films of poly(d,l-lactic-co-glycolic acid)-b-poly(ethylene glycol) polymersomes and tannic acid
Hidrojen bağlı poli(laktik-ko-glikolik asit)-b-poli(etilen glikol) polimerzom ve tannik asit katman-katman filmleri
- Tez No: 475015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM EREL GÖKTEPE, DOÇ. DR. SREEPARNA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Poli(laktik-ko-glikolik asit)-b-poli(etilen glikol) (PLGA-b-PEG) amfifilik karaktere sahiptir ve bu özellik sayesinde sulu ortamda çekirdek ve kabuk yapısını oluşturabilirler. Bu PLGA-b-PEG nanoyapıları, biyouyumlu ve biyobozunabilir olduklarından biomedikal uygulamalarda ilaç taşıyıcı sistem olarak yaygın şekilde kullanılırlar. Kontrollü ilaç salımı uygulamaları için biyobozunur PLGA-b-PEG nanoyapılarını avantajlı sistemlerdir. İlaç salımı bu sistemlerde PLGA çekirdeğinin hidrolizi ile olur. Literatürde PLGA-b-PEG nanoyapılarının sulu çözeltilerindeki ilaç salımı davranışını inceleyen makaleler mevcuttur. Ancak PLGA-b-PEG polimerzomlarının yapı taşı olarak kullanıldığı katman-katman filmler hakkında sınırlı sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada, Doksorubisin ve Paklitasel ilaçlarının yüklendiği PLGA-b-PEG polimerzomeları hazırlanmış ve Tannic acid (TA) molekülü ile katman-katman filmlerde yapı taşı olarak kullanılmışlardır. Katman-katman filmlerin hazırlanma koşullarının bu filmlerden ilaç salınma kinetiğini etkilediği gösterilmiştir. Buna ek bu filmlerin yapısına bariyer katmanları koyarak, yüzeyden ilaç salımı kinetiği kontrol edilmiştir. PLGA-b-PEG polimerzomlarının katman-katman filmlere yüklenmesi, filmlerin ilaç yükleme kapasitesini artırdığı ve polimerzomeların kan dolaşımında ki stabilitesini arttırdığı için önemlidir. PLGA-b-PEG polimerinin biyobozunabilmesi, TA'in önemli biyolojik özellikleri ve katman-katman sistemlerden ilaç salımı kinetiğinin kontrol edilebilmesi, bu sistemlerin yüzeyden ilaç salım uygulamalarında gelecek vaat eden çalışmalar olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Poly(lactic-co-glycolic acid)-b-poly(ethylene glycol) (PLGA-b-PEG) can self-assemble into core/shell nanostructures in aqueous environment due to its amphiphilic nature. These nanostructures have been widely used as drug carriers in the biomedical applications due to biocompatibility and biodegradability of PLGA-b-PEG. Biodegradable character of the nanostructures provides an advantage for controlled drug delivery systems. The drug release occurs through hydrolytic degradation of PLGA core. There are studies reporting on the aqueous solution behavior of PLGA-b-PEG nanocarriers. However, there are limited numbers of studies concerning use of PLGA-b-PEG polymersomes as building blocks in preparation of layer-by-layer (LbL) self-assembled films. In this study, Doxorubicin and Paclitaxel loaded PLGA-b-PEG polymersomes were prepared and used as building blocks together with Tannic Acid (TA) in the preparation of LbL films. It was shown that multilayer deposition conditions affected the kinetics of drug release from the surface at acidic conditions. Moreover, it was demonstrated that release kinetics could also be controlled by constructing barrier layers within the LbL films. Incorporation of PLGA-b-PEG polymersomes into multilayers is important to increase the loading capacity of the films and to enhance the stability of polymersomes in the bloodstream. Considering the biodegradability of PLGA-b-PEG, important biological properties of TA and controllable release kinetics via LbLfilm architecture, such multilayers may be promising for controlled delivery applications from surfaces.