Pricing with informative delay announcements
Gecikme süreleri bildirimi altında fiyatlandırma
- Tez No: 475014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ, PROF. DR. YAŞAR YASEMİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Birçok endüstri alanında fiyat ve gecikme süresi (teslim tarihi) bilgileri müşteri davranışını etkilemektedir. Müşteriye verilen bilgiye göre müşteriler sistemde kalmaya veya sistemden ayrılmaya karar vermektedirler. Bu tezde, bu iki karar değişkeninin kar üzerine etkileri araştırılmaktadır. Fiyatlandırma problemi için statik fiyatlandırma ve dinamik fiyatlandırma olmak üzere iki senaryo, ilan edilen gecikme süresi için de üç farklı senaryo üzerinde çalışılmıştır. Müşterilere hiç gecikme bilgisi verilmemesi durumu, kısmi bilgi verilmesi durumu ve kesin bilgi verilmesi durumu. Sistem kesikli Markov kuyruğu şeklinde modellenmiş, fiyatlandırma problemi ise Markov karar verme süreci çerçevesinde ele alınmıştır. Gecikme süresi ve fiyatlandırma senaryoları karşılaştırılmış, analitik sonuçlar ve sayısal çalışmalarla hangi koşullarda hangi senaryoların daha tercih edilebilir olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, bilgi asimetrisisin servis sağlayıcısının tercihleri üzerine etkileri de incelenmiştir. Fiyatlandırma problemi değişik fiyat esneklikleri altında çalışılmıştır. Bulgular, bilgi asimetrisinin servis sağlayıcısına fayda sağlasa bile, gecikme süresi senaryolarının fiyat esnekliklerinin yararlarını sınırlandığını göstermektedir. Ayrıca, trafik yoğunluğu, müşteri hassasiyet seviyesi ve fiyat atamaları da gecikme süresi senaryo seçimini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In many industries price and delay (lead-time) information affect customer behavior. According to the provided delay information and/or price, customers choose either to stay or balk. In this thesis, we study the effects of these two decision variables on the profitability. For the pricing problem, we study two schemes: static pricing and dynamic pricing. For the delay announcement problem, we consider three schemes: no information sharing, partial information sharing, and full information sharing. We model the system as a stochastic discrete-time Markovian queue, and model the pricing problems through Markov decision process. We compare several delay information and pricing schemes and through analytical results and numerical study identify the conditions that make specific delay information or pricing schemes more preferable. We also analyze the impact of the information asymmetry on the preference of the provider. We consider pricing schemes with varying levels of flexibility. Our findings show that even if the information asymmetry favors the service provider, the delay information scheme might severely curb the benefit of the pricing flexibility. Furthermore, results show that traffic intensity, customer-sensitivity level and price quotes have a significant impact on selecting the delay information scheme.