Measurements of standard model heavy particle production in association with jets using proton-proton collision data at 8 and 13 TeV with the CMS experiment at the LHC
LHC CMS deneyinde 8 ve 13 TeV proton-proton çarpışma verisi kullanılarak jetlerle birlikte standart model ağır parçacık üretimi ölçümleri
  1. Tez No: 475016
  2. Yazar: BUĞRA BİLİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK ZEYREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Parçacık Fiziginde Standart Model (SM), maddenin temel yapı taşlarını ve etkileşim- ˘ lerini açıklayan teoridir. Bu tez kapsamında, LHC'de CMS deneyi tarafından toplanan proton proton çarpısma verisi kullanılarak iki farklı SM ölçümü gerçekle¸stirilmi¸stir. ˙Ilk ölçüm kapsamında, zıt yüklü lepton çiftlerinden (elektron veya müon) geri oluşturulan Z bozonu ve jet kinematik degi¸skenlerine baglı, çoklu-degiskenli tesir kesiti ˘ ölçümleri gerçekle¸stirilmi¸stir. 8 TeV'lik veri kullanılarak gerçekle¸stirilen Z+jet öl- çümleri, bugüne kadar hadron çarpı¸sma verisi kullanılarak yapılan ölçümlere nazaran hassaslık seviyesi en yüksek ölçüm olmu¸stur. Bu ölçümle birlikte, literatürdeki en üst teknikler (state-of-the-art) kullanılarak yapılmı¸s teorik hesaplamalar, elde edilen deneysel sonuçlar kasısında daha hassas bir biçimde test edilmistir. Bu çalısma sonucunda ileri QCD orderlarındaki hesaplamaların LHC verisini daha iyi açıklayabildigi kanıtlanmıstır. Ikinci ölçüm kapsamında, 13 TeV'lik veri kullanılarak, top kuark çiftine es ̧lik eden Underlying Event (UE) ölçümü gerçekles tirilmis tir. Burada UE ile kast edilen, proton- proton çarpıs ̧masında, fiziki olarak önem arz eden parton çarpıs ̧ması haricinde ger- çekles ̧en, dig ̆er çarpıs ̧malar ve proton kalıntılarınıdır. UE, MC hesaplamalarında per- türbatif olmayan QCD etkileri içerdig ̆inden, kesin olarak hesaplanamamakta, ve pa- rametrik olarak Monte Carlo hesaplarına dahil edilmektedir. Bu parametreler önceki deneysel sonuçları kullanarak“ayar”edilmektedir. Bu çalıs ̧mada, ayarların top ku- ark skalasına da geçerlilig ̆i, 13 TeV'de ilk kez test edilmis ̧tir. Bu s ̧ekilde, parçacık fiziğinde bilinen en yüksek skala olan top kuark kütle skalasında da geçerli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Standard Model (SM) of particle physics is the theory describing the main building blocks of matter and their interactions. In this thesis, two different measurements are carried out adding confidence to SM using proton proton collision data collected by the CMS experiment at the LHC . Within the first study, multi-dimensional differential cross section measurements are carried out with respect to several kinematic variables of Z bosons and jets, where the Z bosons are reconstructed from opposite sign lepton (electron or muon) pairs. This measurement using 8 TeV data is the most precise Z + jet cross section measurement among other hadron collision measurements up to now. Theoretical calculations using state-of-the-art techniques are compared with the CMS measurements obtained in this measurement, and therefore provided a stringent test of those calculations. It is proven here that calculations involving higher orders in QCD describe the CMS results better. Within the second study, measurement of Underlying Event (UE) activity accompanying top quark pair events is carried out using 13 TeV data. UE here corresponds to other parton collisions and remnants of protons accompanying the collision of physical interest. Since UE includes non-perturbative QCD effects, it can not be exactly calculated, hence it is included parametrically into Monte-Carlo simulations. These parameters are“tuned”using existing experimental results. The validity of these tunes is proven in the highest known mass scale of particle physics, namely the top scale, in this study.