Automated defect inspection of textile fabrics using machine vision techniques
Tekstil ürünlerinin yapay görme teknikleri kullanılarak otomatik kalite denetimi
  1. Tez No: 47503
  2. Yazar: ALPER ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTÜL ERÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Tekstil üretiminde en önemli aşamalardan biri de ürünlerin kalite kontrolüdür. Güvenilir bir kontrol sadece ürünleri sınıflandırmak için değil yanlış giden bir şeyler varsa üretim hattına gerekli geri beslemenin yapılabilmesi için de gereklidir. Güvenilir ve standart bir kontrol için insan faktörü en aza indirilmelidir. Bu tezde kontrol operatörleri yerine yapay görme sistemleri kullanarak tekstil ürünlerinin kontrolünün otomatik hale getirilmesi üzerinde çalışılmıştır. Bir çok doku analizi yöntemi incelenmiş, Markov rassal alanları metodu hem PC hem de iki TMS320C40 kullanan bir yapay görme sistemi üzerinde uygulanmıştır. Zaman performansım arttırmak için metodun en çok vakit alan kısımları C40' m assembly dilinde yazılmış ve iki C40 paralel koşturulmuştur. Frekans düzleminde bir filtreleme yöntemi tanımlanmış ve Matlab ortamında çalıştırılmıştır. İki metod için de sonuçlar ayrı ayrı ı gösterilmiştir. İki işlemcili sistemin zaman performansı incelendiğinde, yeterli sayıda işlemcisi olan paralel sistemlerin hızlı ve güvenilir kontrol yapabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ÎV ABSTRACT One of the most important steps in textile production is quality control of the products. A reliable quality control is needed not only to classify the products but also to give a feedback to the production line if there is something going wrong. In order to obtain a reliable and standard control, the role of human operators should be decreased to a minimum level. In this thesis, we work on automating the quality control of textile fabrics by employing machine vision systems instead of human controllers. Most of the texture analysis algorithms suggested in literature are examined. Markov random field method is implemented both on PC and a dual processor TMS320C40 machine vision system. In order to improve time performance, the most time consuming parts of the method are written in the assembly language of C40 and the two C40s are employed to work in parallel. A frequency domain filtering method is described and implemented on Matlab environment. The results are shown for both methods. Finally, considering the execution times we obtained on the two processor system, we conclude that parallel processor systems with enough number of processors can make fast and reliable defect inspections.